Żywieniowa przygoda – o wprowadzaniu stałych pokarmów do menu bobasa

By 30 grudnia 2017Artykuły
Bebé hermoso comiendo puré

Drodzy Rodzice! W wielu artykułach poruszaliśmy temat żywienia niemowląt – głównie skupialiśmy się wokół tematyki karmienia naturalnego. Jednak nie samym maminym mlekiem niemowlak żyje! Przychodzi moment, w którym jadłospis maluszka wzbogaca się o nieznane mu dotąd pokarmy stałe. Ze względu na to, iż kwestia ta jest istotna i przełomowa, postanowiliśmy niniejszy artykuł poświęcić właśnie jej.

 
Pokarm stały zazwyczaj wprowadza się mniej więcej od szóstego miesiącu życia, kiedy koordynacja ruchów języka i przełykania jest już nieco lepsza, zaś jelita są bardziej przysposobione do trawienia. Pamiętajcie, że każdy maluch rozwija się w innym tempie – nie kierujcie się więc sztywno określonymi terminami, a obserwujcie szkraba i jego możliwości. Jeżeli spostrzeżecie, że w wyżej wspomnianym wieku maluszek nie jest jeszcze gotowy na spróbowanie posiłków o odmiennej konsystencji niż mleko, nie zmuszajcie go do tego. Nie należy jednak podawać pokarmów stałych dzieciom poniżej szóstego miesiąca życia – badania wskazują, że może to zwiększać ryzyko wystąpienia alergii.

 
Wprowadzanie pokarmów stałych zaleca się realizować stopniowo – oczywiście powinny być one na początku dodatkiem do naturalnego mleka (bądź też mieszanek mlecznych), a nie jego substytutem. Najlepiej zacząć od składników najmniej uczulających, tj. dojrzałego i rozgniecionego banana, gruszki, awokado, czy też niesłodzonego przecieru jabłkowego. Za pierwszym razem zamiast łyżeczki możecie użyć własnego palca – na jego opuszek połóżcie niewielką ilość rozgniecionego owocu i podajcie dziecku, by mogło go ssać.

 
Poniżej pragniemy podzielić się z Wami kilkoma praktycznymi wskazówkami dotyczącymi wprowadzania stałych pokarmów do dziecięcego menu:

  • By łatwiej pobudzić apetyt maluszka, przed podaniem nowego pokarmu stałego przystawcie je na moment do piersi lub podajcie odrobinę mieszanki mlecznej. Zaobserwujcie czy ten sposób zadziała u Waszego szkraba.
  • Starajcie się podawać pokarmy stałe kiedy maluch jest wypoczęty, wyspany i w dobrym humorze.
  • Nie spieszcie się i nie denerwujcie – początki ze stałym pokarmem zazwyczaj są długie, a jedzenie ląduje wszędzie. Jednak takie momenty mogą dać Wam wiele śmiechu oraz radości i z pewnością na długo pozostaną w Waszej pamięci.
  • Obserwujcie, kiedy bobas ma dość – gdy zaciska wargi i odwraca głowę na widok zbliżającej się łyżeczki to znak, że nie ma już ochoty na więcej. Nie zmuszajcie go więc – niech maluch wyrobi sobie pozytywny stosunek do jedzenia.
  • Zachęcajcie szkraba do samodzielnego jedzenia – połóżcie przed nim rozgnieciony owoc, by mógł sam nim manipulować i wkładać do buzi, zaś przy karmieniu za pomocą łyżeczki, dajcie mu do rączki jego własną.

Życzymy powodzenia zarówno Wam, jak i Waszym Małym Żywieniowym Odkrywcom!

 

 


Fotografia: © asph /Fotolia/
Źródła:
1. Murkoff H.., Mazel S., Pierwszy rok życia dziecka, przeł. Hermanowska M., Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2017.
2. Sears W., Sears M., Sears R., Sears J., Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia, wyd. II, tłum. Sylwestrzak-Wszelaki A., Szewczyk M., Chamielec G., Rosiak A., Rogozińska A. Mamania, Warszawa 2017.