Jak zmienia się maminy pokarm? Ciekawostki i wskazówki

By 4 lipca 2017Artykuły
Happy baby

 

Droga Mamo,

wiedz, że Twój pokarm jest mieszanką idealnie skomponowanych składników odżywczych, zapewniających maluszkowi odpowiednie źródło substancji potrzebnych mu, by mógł prawidłowo się rozwijać i rosnąć. Pokarm nie jest jednak cały czas taki sam – wraz z rozwojem Twojego dzieciątka jakość i skład mleka zmieniają się. W zależności od etapu laktacji, zaczyna ono przybierać kolejno odmienne formy:

 • przez kilka pierwszych dni po porodzie piersi produkują tzw. siarę (młodziwo) – gęstą, jasnożółtą wydzielinę, zapewniającą noworodkowi wodę, substancje odżywcze
  i minerały. Młodziwo charakteryzuje się również wysokim poziomem przeciwciał
  i laktoferyny – substancji z naturalnym antybiotykiem, którapomagaorganizmowi maleństwaw zwalczaniu infekcji.
 • od około 3 do 14 doby po porodzie wytwarzane jest mleko przejściowe o mniejszej zawartości białka, ale z większą ilością laktozy, tłuszczu i wapnia.
 • po około 2 tygodniach piersi produkują mleko dojrzałe o dosyć ustabilizowanym składzie.

Fazy mleka dojrzałego

Podczas każdego karmienia dziecka, mleko najpierw zaspokaja jego pragnienie, a dopiero później głód – z każdą kolejną minutą ssania, Twój pokarm zawiera więcej tłuszczy i staje się bardziej kaloryczny. Wyróżnia się trzy fazy każdego karmienia:

 1. Mleko początkowe – wydzielane w ciągu pierwszych 5 – 10 minut karmienia; ma konsystencję chudego mleka krowiego; pełni funkcję zupy – zaspokaja pragnienie; zawiera najwięcej laktozy.
 2. Mleko środkowe – wydzielane po 5 – 8 minutach karmienia; przypomina tłuste krowie mleko; zawiera dużo białka; jest ważne dla rozwoju kości i mózgu dziecka.
 3. Mleko końcowe – wydzielane po 15 – 18 minutach karmienia; ma konsystencję śmietany, zawiera dużo tłuszczy, dzięki którym malec przybiera na wadze.

Wskazówki dla Was, drogie Mamy:

 • Kiedy Twoje mleko składa się całkowicie z siary, staraj się karmić noworodka kilkanaście minut z jednej i tyle samo z drugiej piersi.
 • Jeżeli z jakichś powodów nie będziesz mogła nakarmić swojego maleństwa w pierwszej godzinie jego życia, postaraj się odciągnąć młodziwo i poprosić, by podano je dziecku.
 • Po pojawieniu się mleka możesz karmić swoje dziecko nawet 12 razy dziennie. Zaleca się, aby karmić „na żądanie” maleństwa, a nie według ściśle ułożonego planu.
 • By Twoje piersi sprawniej produkowały mleko ważne jest, abyś przed rozpoczęciem karmienia odprężyła się. Możesz wziąć kilka głębokich wdechów, rozluźnić ramiona, bądź położyć się na kilkanaście minut i zrobić to, co Cię relaksuje: zamknąć oczy, posłuchać muzyki, poczytać ulubioną książkę, czy czasopismo.
 • Twoja dieta powinna być bogata w witaminy, substancje mineralne, białka, tłuszcze
  i dobre węglowodany (kasze, ryż, pieczywo razowe, warzywa).
 • Dla utrzymania odpowiedniego poziomu laktacji, staraj się pić dużo płynów
  (2 – 3l dziennie).
 • Z powodu powszechnego niedoboru witaminy D, wskazane jest, abyś przyjmowała ją w dawce 10 mikrogramów na dzień – dla własnego zdrowia i zdrowia Twojego dziecka.
 • Wraz z Twoim skarbem czerpcie jak najwięcej radości z bliskiego i głębokiego kontaktu podczas karmienia. Zachęcamy również tatusiów do uczestniczenia w tym przepełnionym ciepłem i miłością akcie.

 


Źródła:

 1. Florea M., Laktacja i karmienie piersią. Przegląd piśmiennictwa [online], „Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia”, tom 7, zeszyt 3, 2014, dostępny
  w Internecie: http://www.ptmp.com.pl/png/png7z3_2014/PNG73-05-Florea.pdf.
 2. Hogg T., Blau M., Język niemowląt, z ang. przeł. M. Czekański, Świat Książki, Warszawa 2013.
 3. Podstawy neonatologii. Podręcznik dla studentów [online], red. Gadzinowski J., Szymankiewicz M., Gulczyńska E., zmien., rozsz., Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Poznań 2014, [dostęp 4 czerwca 2017], dostępny w Internecie: http://www.bg.ump.edu.pl/eksiazki/podstawy_neonatologii.pdf.
 4. Poradnik karmienia piersią – według zaleceń Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci [online], wyd. I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
 5. Regan L., Twoja ciąża tydzień po tygodniu – czego możesz się spodziewać od poczęcia do porodu, tłum. J. Szołtysek, Edra Urban & Partner, Wrocław 2016.
 6. Spock B., Dziecko: pielęgnacja i wychowanie. Dziecko od noworodka do nastolatka. Poradnik dla nowoczesnych rodziców, uaktual. i rozszerz. R. Needlman, przeł. H. Burdon, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2006.