Ważne, by być blisko

By 5 października 2016Artykuły
Mother and Baby kissing and hugging. Happy Family

Słów kilka o Międzynarodowym Tygodniu Bliskości. Już dziś, 5 października, rozpoczynają się obchody Międzynarodowego Tygodnia Bliskości.

Pierwsza edycja tego wydarzenia miała miejsce w 2008 roku – w tym samym, kiedy powstało Babywearing International Inc. (BWI) – międzynarodowa organizacja, której celem jest promowanie bliskości z dzieckiem, przez noszenie go w chustach i nosidłach miękkich. Z tej okazji na całym świecie odbywają się większe i mniejsze imprezy organizowane w podobnym duchu.

Międzynarodowy Tydzień Bliskości świętuje również Polska. Nie ma jednej „centrali”, która trzymała by pieczę nad wszystkimi wydarzeniami, które rozsiane są po całym kraju. Poszczególne, lokalne inicjatywy – zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, mniej lub bardziej nawiązują do międzynarodowych obchodów – niejako czyniąc je inspiracją, źródłem i natchnieniem. Nie ma tematycznych ram, w których muszą się zmieścić. Nie ma też dyscypliny w kwestii terminu. Obywają się jesienią – zwykle w okolicach głównych międzynarodowych obchodów.

W tym roku International Babywearing Week odbywa się w dniach 5-10 października. Jednak cześć polskich Tygodni Bliskości już trwa. Niektóre wydarzenia są już za nami. Inne dopiero są w fazie intensywnych przygotowań. Nazwy też nie są ścisłe – tegoroczne krajowe inicjatywy odbywają się zarówno pod szyldem Międzynarodowego Tygodnia Bliskości, Dni Bliskości, a także pod nazwami wprowadzającymi szerszy kontekst. To co je łączy, to bliskość z ideą rodzicielstwa bliskości, której jednym z przejawów jest, bezsprzecznie, motanie malucha w chuście, czy przytulanie w nosidle miękkim.

Co możemy dokładnie spotkać, podczas polskich obchodów Tygodnia Bliskości? Po pierwsze warsztaty z chustonoszenia, na których można dowiedzieć się wiele o samej idei noszenia dzieci, poznać rodzaje chust i oczywiście popróbować, nauczyć się prawidłowo je wiązać. Odbywają się także chustowe performanse, takie jak pochody rodziców z zamotanymi w chusty dziećmi, czy tańce z „zachustowanymi” maluchami na głównych placach miast. Chustonoszenie zawsze jest motywem przewodnim, ale nie jedynym. Poza warsztatami chustowymi, odbywają się w tym czasie rozmaite warsztaty, wykłady, pokazy i zajęcia dla rodziców, dzieci i całych rodzin – wszystkie w duchu rodzicielstwa bliskości.

Ideą przewodnią tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Bliskości jest: „Best Seat in the House”, jak to ktoś uroczo przetłumaczył – „okno z widokiem na świat”. Dziecko, które jest blisko rodzica, zajmuje niejako najwygodniejsze i najdogodniejsze tu i teraz, a zarazem dające najlepsze perspektywy na przyszłość. Gdy jest ciepło i przytulnie (na wielu różnych poziomach i w wielu sferach), tworzą się sprzyjające warunki do bezpiecznego i pełnego rozwoju dziecka. Roztacza się przed nim cały świat i cały ten świat jest do wzięcia. Dla osoby, wychowanej w duchu rodzicielstwa bliskości, w domu pełnym czułości i pozytywnych emocji to najlepsza baza, żeby potem z pewnością siebie, ale i z empatią go eksplorować.

Chcąc mieć swój udział w promocji Światowego Tygodnia Bliskości w Polsce, objęliśmy swoim patronatem kilka lokalnych inicjatyw. Oto te, które zechciały nasze wsparcie przyjąć i pozwoliły nam na współuczestniczenie w szerzeniu idei rodzicielstwa bliskości:

Śląski Tydzień Bliskości:

Gliwice, 18.09-9.10.2016

Rybnik, 1-9.10.2016

Międzynarodowy Tydzień Bliskości w Krakowie, 3-8.10.2016

Tydzień Bliskości w Zduńskiej Woli, 5-8.10.2016

Zielony Tydzień Bliskości w Zielonej Górze, 8-15.10.2016

Nowotarski Tydzień Bliskości, 12-16.10.2016