Jak ubierać i rozbierać maluszka – praktyczne wskazówki dla Mamy i Taty

By 10 lipca 2017Porady
Baby on white background with clothing, toiletries, toys and health care accessories. Wish list or shopping overview for pregnancy and baby shower. View from above. Child feeding, changing and bathing

Ubieranie i rozbieranie malucha jest jedną z podstawowych czynności opieki rodzicielskiej. Jednak nie musi być to zwyczajne, rutynowe i stresujące zadanie, przeciwnie – może stać się dla Was i Waszej pociechy doskonałą okazją do radości, zabawy, pieszczot, pogawędek i emocjonalnego zbliżenia. To zależy tylko od Was! Wobec tego przygotowaliśmy dla Was, drodzy Rodzice, praktyczne porady, w jaki sposób ubierać i rozbierać szkraba, by była to dla Waszej trójki komfortowa i łatwa czynność, ale przede wszystkim przyjemny rytuał. 

Jakie ubranka wybrać?
Wasza pociecha, zwłaszcza w pierwszych tygodniach, z pewnością będzie potrzebowała częstego przebierania ubranek. Przygotujcie więc optymalną ich ilość i zadbajcie o odpowiedni ich dobór. Polecamy wybór ciuszków wykonanych z naturalnych tkanin (by Wasz maluch nie miał trudności z utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała), łatwych do zakładania i ściągania oraz takich, które można prać w pralce. Radzimy unikać ubranek zrobionych z włóczek o dużych oczkach, w których zmieściłyby się paluszki dzieciątka. Wybierajcie te z zatrzaskami z przodu i w kroku oraz z kopertowym dekoltem, by ułatwić sobie i maluszkowi czynność przewijania, ubierania i rozbierania.
Warto zwrócić szczególną uwagę na pranie, czyszczenie i odświeżanie ubranek. Nie jest to bowiem jedynie kwestia estetyczna, ale także bezpieczeństwa. Skóra Waszego brzdąca jest bardzo delikatna i wrażliwa, dlatego pierzcie jego ciuszki osobno, używając specjalnych środków przeznaczonych dla maluszków. Bardzo dobrze nada się do tego Bobini Baby Hypoalergiczny Płyn do prania ubranek niemowlęcych i dziecięcych, który oparty jest na łagodnych dla skóry dziecka składnikach piorących i nie zawiera drażniących substancji. Możecie go stosować już od pierwszych dni życia Waszego dzieciątka. Zachęcamy również do prasowania ubranek – dzięki temu będą one dla bobasa przyjemniejsze i bardziej wygodne. Dla nadania miękkości tkaninom i ułatwienia prasowania polecamy Bobini Baby Koncentrat do płukania Ultra Sensitive z ekstraktami roślinnymi zmniejszającymi odczyn alergiczny i działającymi na skórę maluszka przeciwzapalnie i łagodząco. Także może być stosowany od pierwszych chwil życia maleństwa.

 
Jak ubrać malucha?
Czy zdarza się Wam, że podczas ubierania szkraba intuicyjnie go podnosicie? Jednak takie ruchy są dla niego nieprzyjemne – wtedy często pręży się i spina kończyny. Dzieje się tak dlatego, że maluch nie czuje się wtedy bezpieczny, boi się gwałtownych i niekontrolowanych ruchów. Jak więc działać? Specjaliści radzą, aby obracać dziecko na jedną i drugą stronę. Wówczas czynność ubierania będzie dla Was łatwiejsza, a dla Waszego maluszka stanie się ciekawym doświadczeniem. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak zakładać ciuszki maleństwu z wykorzystaniem obrotów.

 
1. Zakładanie koszulki:
 Połóżcie Waszą pociechę w pozycji wyjściowej (na plecach).
 Trzymając koszulkę przodem do siebie, zbierzcie ją wokół otworu na głowę i rozciągnijcie. Oddalony brzeg załóżcie pod potylicą dziecka, a palce wsuńcie do wnętrza wycięcia, by podczas ubierania koszulki, buzię dziecka muskać grzbietem dłoni, a nie tkaniną.
 Starajcie się nie podnosić główki maluszka do góry. By ułatwić sobie założenie koszulki pod potylicę, możecie połaskotać brzuszek szkraba, co spowoduje że sam zegnie główkę do przodu.
 Gdy koszulka będzie już na główce, obróćcie dzieciątko na jeden boczek i zsuńcie ubranko po szyję, a następnie podobnie uczyńcie obracając malucha na drugą stronę.
 By założyć rękawki, wsuńcie palce dłoni w otwór i rozciągnijcie go. Drugą ręką chwyćcie dłoń dzieciątka i wprowadzając delikatnie do otworu, złapcie palcami (najlepiej trzema) pierwszej ręki. Nadal trzymając piąstkę maleństwa, drugą ręką zsuńcie rękaw do paszki. Pamiętajcie jednak, by zawsze pociągać za koszulkę, a nie dłoń Waszej pociechy. Tak samo postępujcie z drugą rączką.
 W celu dokończenia zakładania koszulki, obróćcie malucha na boczek i zsuńcie ubranko w dół plecków. Następnie, obracając dziecko na jedną i drugą stronę, ściągnijcie resztę koszulki i zapnijcie zatrzaski (jeżeli część garderoby takowe posiada).
 Starajcie się utrzymywać kontakt wzrokowy z maluszkiem, a wszystko wykonujcie powoli i ze spokojem, by nie wprowadzać gwałtownych ruchów, powodujących u dziecka niepokój.

2. Ubieranie śpioszków:
 Podczas zakładania rękawka śpioszków postępujcie podobnie jak w przypadku ubierania koszulki. Tutaj przydatne jest chwytanie trzema palcami zarówno dłoni, jak i rękawka znajdującego się pod spodem – w ten sposób nic się nie podwinie.
 Wsuńcie delikatnie nóżkę dziecka do nogawki bez przypierania jej do brzuszka i zginania na siłę. Jeżeli malec nie chce zgiąć nóżki, możecie go delikatnie połaskotać po boku – rozbawiony podkurczy kończynę, a Wy z łatwością umieścicie ją w nogawce.
 By założyć drugi rękawek i nogawkę, obróćcie szkraba na boczek i przełóżcie pod nim ubranko. Następnie wykonajcie manewr obrotu maluszka na drugą stronę i wysuńcie pozostałą część okrycia. Nałóżcie najpierw rękawek, a następnie nogawkę – w taki sposób, jak wcześniej. Zapnijcie wszystkie zatrzaski.
 Jeżeli rękawki są zbyt długie, podwińcie je, by umożliwić dziecku poznawanie własnego ciała poprzez dotyk.
 Zachęcamy abyście przed założeniem danej części ubranka głaskali, całowali, wykonywali krótkie masażyki i ogrzewali oddechem małe stópki i rączki Waszego szkraba.
 Innym sposobem na ubranie śpioszków jest zakładanie ich po wcześniejszym rozłożeniu i położeniu na nich dziecka. Jeżeli wybierzecie ten sposób, zacznijcie od nogawek. Aczkolwiek ta metoda wymaga podnoszenia dziecka, czego jednak starajcie się unikać. Dlatego rekomendujemy jednak stosowanie pierwszego sposobu.

 
3. Nakładanie czapki:
 Przy ubieraniu czapeczki również polecamy Wam korzystanie z manewru obracania w jedną i drugą stronę.
 Kiedy Wasz bobas leży na boczku, nałóżcie delikatnie na jego główkę jedną część czapki, a następnie – przytrzymując ją ręką – obróćcie maleństwo na drugi bok i dokończcie ubieranie.

 
Jak rozebrać maluszka?
Dla Waszego szkraba moment rozbierania, ze względu na odczuwanie chłodu, może być niezbyt przyjemny. Dlatego zachęcamy Was do szczególnego przytulania maleństwa, głaskania i pieszczenia jego nagiego ciałka w tych momentach. Warto także ulokować w pobliżu kocyk, ręcznik lub ubranko, które chcecie założyć – by móc przykryć maluszka w chwili wychłodzenia.

 
1. Rozbieranie śpioszków:
 Czynność tę zacznijcie od rozpięcia zatrzasków.
 Trzymając delikatnie kolanko, zsuńcie najpierw jedną, potem drugą nogawkę. Starajcie się nie zostawiać nóżek maleństwa w powietrzu i nie opuszczać ich gwałtownie.
 Przy tym działaniu, by szkrab zgiął kończynę, także możecie wykorzystać trik z łaskotaniem.
 Zsuńcie delikatnie rękawek tak, by Wasze palce znajdowały się w dłoni dziecka.
 Obejmijcie pupę całą dłonią, lokując kciuk i mały palec na zewnątrz, a resztę palców między nogami dziecka. W ten sposób obróćcie maleństwo łagodnie na boczek i wysuńcie jedną stronę ubrania. Następnie wykonajcie obrót na przeciwny bok i powtórzcie czynność, zsuwając drugi rękawek.

 
2. Zdejmowanie koszulki/body:
 Rozepnijcie dolne zatrzaski. Podsuńcie w górę przód ubranka i obróćcie dziecko na boczek. W tej pozycji podsuńcie tylną część ciuszka i to samo wykonajcie obracając malca na drugą stronę.
 Wkładając dłoń pod górną część body i chwytając delikatnie łokieć dzieciątka, zsuńcie rękawek. Czynność powtórzcie z drugą ręką – możecie to także wykonać, gdy maluszek leży na boczku.
 By przełożyć bluzkę przez główkę dziecka, włóżcie dłonie tak, by zewnętrzna ich strona znajdowała się przy twarzy maleństwa – podobnie jak przy ubieraniu. Przełóżcie koszulkę przez główkę i wyjmijcie body obracając bobasa.

 
Chwile miłości dla Was!
Drodzy Rodzice! Pamiętajcie, każda okazja jest dobra do stymulowania maleństwa, okazywania mu miłości i nawiązywania z nim więzi – nawet przebieranie. Zachęcamy do tego, abyście dali sobie i dziecku czas i nie spieszyli się. Podczas tych czynności pobawcie się z nim chwilę; całujcie, masujcie i głaszczcie jego stópki, rączki, brzuszek; rozmawiajcie i uśmiechajcie się do niego! Sprawcie, by były to spokojne i miłe chwile. Takie gesty nie tylko pozytywnie wpłyną na Waszą relację i nastrój brzdąca, ale także będą wspomagać u niego rozwój czucia własnego ciała i przygotują kończyny do roli, jaką mają one odgrywać w przyszłości.

 

 


Źródła:
1. Fenwick E., Matka i dziecko. Praktyczny poradnik dla rodziców. Od poczęcia do 3. roku życia dziecka, tł. T. Niemiec, Wydawnictwo Olesiejuk, Warszawa 2006.
2. Zawitkowski P., Mamo Tato co ty na to? O opiece, pielęgnacji i rozwoju Waszego maleństwa, wyd. czwarte, Zawitkowski.pl, Warszawa 2016.