NAUKA MOWY

By 23 marca 2016Artykuły
happy family mother playing in bed with newborn baby

Każda z mam nie może się doczekać, kiedy jej pociecha zacznie mówić. Zanim jednak maluszek nauczy się tworzyć poprawne zdania, musi przejść kilka etapów, których nie da się przeskoczyć. Wiele w tym wypadku zależy od matczynego wsparcia!

Musisz pamiętać, że dziecko rozumie znaczenie słów na długo, zanim samo zacznie je wypowiadać. Rozumie je doskonale, choć nie potrafi jeszcze artykułować. Przyjrzyj się wysyłanym przez niego sygnałom niewerbalnym, kiedy próbuje Ci coś przekazać. Twoja reakcja na potrzeby dziecka znacząco wpłynie na jego rozwój.

Kiedy dziecko zaczyna gaworzyć, tym samym naśladuje wydawane przez Ciebie dźwięki, odpowiednio stymulując ich ton i wysokość. W ten sposób przygotowuje się do rozpoczęcia nauki… Nagródź je na zachętę uśmiechem lub czułym całusem. 😉

Pozytywna reakcja na pierwsze wydawane „ma, ma, ma” czy „da, da, da” zachęci Twoje dziecko do dalszych, trudniejszych prób i pokaże mu, że jego postępy są dla Ciebie ważne. Powtarzaj za nim wypowiadane sylaby – ono uwielbia słuchać Twojego głosu! Następnie opowiadaj mu o otaczającej go rzeczywistości. Mów pełnymi zdaniami, wyraźnie, ze spokojem. Możesz opisywać to, co dzieje się podczas spaceru w parku lub opowiadać o codziennych czynnościach np. że teraz pójdzie spać, żeby jutro mieć siłę do dalszej zabawy. Postaraj się, żeby Twoje opisy były barwne i szczegółowe. Im więcej informacji, tym dziecko szybciej oswoi się z nowymi wyrazami i zacznie je przypisywać odpowiednim przedmiotom.

Niezwykle istotne i przyjemne jest czytanie przed snem. Nie tylko zachęcisz dziecko do sięgania po książeczki, ale rozbudzisz jego wyobraźnię i znów przyczynisz się do wyłapywania przez niego nowych słów i ich znaczeń!

Mówiąc do dziecka, używaj poprawnej polszczyzny. Pamiętaj, że dajesz mu wzorzec, który zapamięta i zacznie używać w najbliższej przyszłości. Choć początkowo normalne jest, że dziecko nie będzie od razu poprawnie wymawiać, osłuchując się, cały czas dąży do poprawności. Kiedy będzie próbowało Cię naśladować, nie dawaj mu trudnych przykładów. Niech ma okazję cieszyć się z małych kroków, a dopiero widząc postępy, z pewnością przejdzie do trudniejszego etapu.

Pierwsze pojedyncze słowa mogą pojawić się już około 11-14 miesiąca życia. Od 18 możemy spodziewać się niepełnych zdań, z którymi dwuletnie dziecko nie powinno mieć już  problemów.