Śpij dobrze Skarbie!

By 5 września 2017Artykuły
Newborn infant baby boy sleeping in a little basket
Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was artykuł dotyczący snu maleństwa. Albowiem w pierwszych chwilach życia Waszego dzieciątka jest to jego podstawowe zajęcie. Dlatego nie martwcie się, jeżeli Wasz nowonarodzony szkrab śpi nawet dwadzieścia trzy godziny na dobę.

 
Sen dla noworodka i niemowlęcia jest szczególnie istotny – w ich mózgach tworzą się nowe komórki, które stanowią podstawę dla rozwoju zarówno w aspekcie umysłowym, fizycznym, jak i emocjonalnym. Czy zauważyliście, że jeżeli Wasz szkrab jest wypoczęty, wszystko inne jest dla niego i dla Was przyjemniejsze i łatwiejsze? Zabawa, karmienie, kontakt z innymi osobami – to wszystko dla wyspanego maluszka staje się bezproblemowe, a on sam jest odprężony i skupiony. Warto więc zaufać maleństwu i jego naturalnemu mechanizmowi samoregulacji.
Są maluszki, które z łatwością zasypiają – kiedy tylko przytulą się do poduszki, od razu zapadają w rozkoszny sen. Bywają również takie, które mają w tej sferze pewne trudności. Jeżeli Wasze dziecko boryka się z problemami w zasypianiu, nie obwiniajcie go – nie wynika to z jego uporu czy niechęci, ale stanowi dla niego samego kłopot. Pomóżcie mu w tym – skorzystajcie ze wskazówek, jakie przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Pierwszą trudnością u wielu noworodków jest mylenie dnia z nocą. Czy spostrzegliście u swojego maleństwa, że dzień przesypia, zaś w ciągu nocy czuwa? Nie jest bowiem dla niego istotna pora snu, ale to czy jest mu cieplutko, czy ma suchą pieluszkę oraz czy czuje się bezpiecznie – kiedy wszystkie te warunki są spełnione, malec może błogo i głęboko spać. By nauczyć szkraba odróżniania nocy i dnia warto wprowadzić przed snem pewne rytuały. Za każdym razem kiedy zbliża się pora zasypiania Waszego maleństwa, wykonujcie z nim te same czynności – pamiętajcie jednak by się przy tym nie spieszyć i wszystko robić ze spokojem. Stwórzcie odpowiednią atmosferę wokół: zasłońcie okna, zgaście duże światło i zapalcie małą lampkę. Przed snem zachęcamy Was, abyście masowali małe ciałko dzieciątka i wypowiadali te same słowa. Możecie także, tuląc maleństwo, opowiedzieć mu cichutko bajkę bądź szeptać do uszka miłe kwestie. Nie zapomnijcie o włączeniu muzyki – maluszkowi z pewnością będzie milej zasypiać przy spokojnych i przyjemnych nutach. Gorąco polecamy kołysankę bobiny baby, którą niedawno zamieściliśmy na naszej stronie. Niech te chwile dla Was wszystkich będą rozkoszą i ukojeniem. Dobrej nocy!

P.S. Kiedy Wasze dzieciątko się przebudzi, nie podbiegajcie od razu do niego – dajcie mu chwilę na uspokojenie i ponowne zaśnięcie. Natomiast gdy wybuchnie płaczem, podejdźcie i pogłaszczcie lub delikatnie poklepcie go po pleckach – wtedy będzie wiedziało, że nie jest samo. Przerwijcie czynność kiedy płacz ustanie. Powodzenia!

 


Fotografia: © Melpomene
Źródła:
1. F.L. Ilg, L.B. Ames, S.M. Baker, Rozwój psychiczny dziecka od 0 do 10 lat. Poradnik dla rodziców, psychologów i lekarzy, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Sopot 2014.
2. Hogg T., Blau M., Język niemowląt, z ang. przeł. M. Czekański, Świat Książki, Warszawa 2013.
3. Spock B., Dziecko: pielęgnacja i wychowanie. Dziecko od noworodka do nastolatka. Poradnik dla nowoczesnych rodziców, uaktual. i rozszerz. R. Needlman, przeł. H. Burdon, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2006.