Reakcja rodzica w nagłych wypadkach – jak udzielić niemowlęciu pierwszej pomocy

By 30 grudnia 2017Porady
Newborn baby boy sleep on blue blanket

Bezpieczeństwo i zdrowie maleństwa z pewnością są dla Was podstawowymi i najważniejszymi elementami, które pragniecie mu zapewnić. Podczas codziennych czynności w życiu Waszego maluszka może dojść do pewnych niebezpiecznych sytuacji, zagrażających jego zdrowiu, a nawet życiu. W takich przypadkach to właśnie Wy jesteście pierwszym możliwym źródłem wsparcia, a Wasza reakcja staje się kluczowa i często decydująca. Dlatego wiedza z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej jest niezbędna – w szczególności dla rodziców i osób opiekujących się maluchami. Wychodząc Wam naprzeciw, stworzyliśmy zwięzły poradnik na temat zasad udzielania pierwszej pomocy niemowlakom w nagłych wypadkach. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z artykułem i przyswojenia jego treści.

 
RKO, czyli resuscytacja krążeniowo-oddechowa
Jeżeli wydaje Wam się, że Wasze dzieciątko straciło przytomność i nie reaguje, połaskoczcie je po stópce bądź wykonajcie kilka klepnięć w klatkę piersiową, wypowiadając głośno imię dziecka. Jeżeli maluch nie reaguje, udrożnijcie drogi oddechowe, odginając głowę maluszka do tyłu i unosząc brodę. Następnie sprawdźcie oddech przez około 10 sekund – obserwujcie czy klatka piersiowa się unosi, nasłuchujcie czy następują wdechy i wydechy oraz postarajcie się spostrzec, czy czujecie na swoim policzku wydychane przez dziecko powietrze. Jeśli maluch nie oddycha, zacznijcie wykonywanie prawidłowego RKO. Wykonajcie 5 oddechów ratowniczych, po czym ponownie sprawdźcie oddech oraz inne oznaki zachowanego krążenia (ruch, kolor skóry). Jeżeli niemowlę nie oddycha, wezwijcie pomoc i rozpocznijcie uciskanie klatki piersiowej z oddechami ratowniczymi – w stosunku 30:2. Uciskanie u niemowlęcia wykonujcie poprzez przyłożenie palca wskazującego i środkowego na wysokości mostka i przyciskanie w dół o około 4 cm. Powyższe czynności powinny być wykonywane dopóki dziecko nie odzyska przytomności, do momentu przybycia pomocy ratowników medycznych bądź do chwili własnego wyczerpania.

 
Zadławienie
Kiedy Wasza mała pociecha przestaje kaszleć, płakać i robi się sina, natychmiast połóżcie ją na przedramieniu buzią do podłoża i wykonajcie 5 uderzeń pomiędzy łopatkami. Następnie odwróćcie malucha i skontrolujcie czy w buzi nie znajduje się ciało obce. Jeśli je zauważycie, postarajcie się wyjąć – róbcie to bardzo ostrożnie, by nie wepchnąć go głębiej do gardła. Jeżeli jednak nie spostrzeżecie przedmiotu, wykonajcie 5 ucisków klatki piersiowej – powinny być one dość silne i energiczne. Działania te wykonujcie do momentu, gdy ciało obce wypadnie. Jeżeli jednak maluszek straci przytomność, należy rozpocząć resuscytację.

 
Oparzenie
Kiedy Wasz maluszek się oparzy, jak najszybciej schładzajcie ów miejsce w chłodnej wodzie przez przynajmniej 20 minut. Po tym czasie możecie nałożyć jałowy opatrunek. Jednakże w przypadku rozleglejszych oparzeń (III stopnia) nie należy tego miejsca schładzać, ponieważ może dojść do wstrząsu termicznego.

 
Porażenie prądem
W pierwszej kolejności odłączcie główne źródło prądu – pamiętajcie by przed odłączeniem absolutnie nie dotykać dziecka. Następnie wezwijcie pogotowie ratunkowe i sprawdźcie stan dziecka. Jeżeli maluch nie reaguje, nie oddycha – rozpocznijcie resuscytację. Z oparzeniem postępujcie w sposób taki, jak opisano w poprzednim punkcie.

 
Przydatne numery alarmowe:
112 – Centrum Powiadamiania Ratunkowego
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja

 
Jak wezwać pomoc?
By efektywnie przekazać informacje dyspozytorowi, starajcie się zachować spokój i dokładnie odpowiadać na zadane przez niego pytania. Poinformujcie pracownika co się wydarzyło, gdzie miało to miejsce (podajcie dokładny adres) oraz kto wzywa pomoc (podajcie swoje dane).

 
Drodzy Rodzice! Mamy nadzieję, że nasz artykuł w pewnym stopniu pomógł Wam w opanowaniu zasad jakimi należy kierować się kiedy Waszemu maluszkowi zagraża utrata zdrowia czy nawet życia. Warto jednak zapisać się na kurs pierwszej pomocy, gdzie powyższe informacje będziecie mogli przećwiczyć w praktyce – na specjalnie przeznaczonych do tego modelach (tzw. fantomach).

 

 


Fotografia: © svetlanasmirnova /Fotolia
Artykuł został stworzony w oparciu o wiedzę oraz materiały własne autora zdobyte podczas szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy dzieciom. Do uzupełnienia informacji wykorzystano treści zawarte w następującej pozycji literaturowej:
Sears W., Sears M., Sears R., Sears J., Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia, wyd. II, tłum. Sylwestrzak-Wszelaki A., Szewczyk M., Chamielec G., Rosiak A., Rogozińska A. Mamania, Warszawa 2017.