Porady na upalne dni!

By 29 czerwca 2017Porady
one year old boy playing at the beach in straw hat. Child with a paper ship at sea

Drodzy Rodzice!

W związku z tym, że kilka dni temu przywitaliśmy astronomiczne lato i rozpoczęły się długo wyczekiwane wakacje, przygotowaliśmy dla Was kilka rad, dzięki którym wraz z Waszymi pociechami będziecie mogli bez obaw korzystać z pięknej i słonecznej pogody. Nie zabraknie również wskazówek dla przyszłych mam, aby podczas lata mogły w jak najprzyjemniejszy sposób przeżywać ten wyjątkowy okres oczekiwania na narodzenie dzieciątka.

Lato z noworodkiem i niemowlakiem

Lato jest przez wielu najbardziej wyczekiwaną porą roku, wprawiającą w pozytywny nastrój i dającą wiele możliwości na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednak noworodki i niemowlęta w tym okresie potrzebują szczególnej troski i ochrony. Skóra małego dziecka, zwłaszcza w wieku noworodkowym i niemowlęcym, jest najbardziej podatna na czynniki zewnętrzne, dlatego powinna być dobrze zabezpieczona.
Specjaliści apelują, by unikać spacerów z dziećmi w godzinach od 12 do 15 – w czasie największego nasłonecznienia. Aby zabezpieczyć delikatną skórę maluszka przed szkodliwym promieniowaniem, 20 minut przed wyjściem na dwór powinno się zastosować filtry fizyczne (takie, które nie wnikają w wierzchnie warstwy naskórka) o najwyższej ochronie. Najlepsze będą kremy niemal całkowicie blokujące słońce. Jednak zalecane jest, by maluchy podczas upałów przebywały głównie w cieniu. W celu dodatkowego zabezpieczenia, polecamy zakładanie pociechom kapeluszy z osłonką na kark – chroniących głowę, szyję i oczy. Natomiast w przypadku noworodków wskazane jest zupełne unikanie słońca.

Do przykrycia wózka możesz wykorzystać specjalne okrycia bądź pieluszki (tzw. otulacze) wykonane z bawełny. Pamiętaj jednak, że zarówno wózek, jak i chusta nie chronią przed przegrzaniem maleństwa. W związku z tym rekomendujemy niezbyt długie przebywanie z nim na słońcu. By zapobiec odwodnieniu Twojego maleństwa, polecamy częstsze karmienie piersią lub podawanie płynów. Natomiast w przypadku starszego dziecka, proponujemy Ci regularne zachęcanie go do picia wody bądź jedzenia większej ilości owoców.

Droga Mamo, nie zapominaj o sobie!

Wiemy, jak bardzo otaczasz troską i opieką swoje maleństwo, a jego dobro stawiasz na priorytetowej pozycji. Jednak w obfitującym w upały lecie pamiętaj również o sobie, swoim komforcie i wygodzie. Twoje dobre samopoczucie z pewnością pozytywnie wpłynie na nastrój i spokój dzieciątka. Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą Ci bez obaw cieszyć się latem.

– Nawadniaj organizm

W upalne dni nie trudno o odwodnienie, dlatego istotne jest picie dużej ilości płynów – najlepsza będzie woda mineralna. Ten aspekt jest szczególnie ważny w przypadku kobiet w ciąży oraz mam karmiących, ponieważ są one bardziej podatne na spadek zawartości wody w organizmie.

– Chroń skórę przed szkodliwym promieniowaniem

Nie tylko delikatna skóra dziecka, ale także Twoja jest narażona na niebezpieczne promieniowanie UV. Dlatego i Ty stosuj kremy z wysokim filtrem, by zapewnić skórze odpowiednią ochronę. Zaś przyszłym mamom – ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w ciąży, powodujące pojawianie się swoistych pigmentów i plamek na skórze – zalecamy duży umiar w wystawianiu skóry na słońce. Nie musisz jednak bać się promieni i zupełnie od nich uciekać – rekomendujemy wystawianie się na słońce na krótkie okresy czasu. Jest to przecież idealne źródło witaminy D3, tak ważnej dla prawidłowego przebiegu ciąży, a także zdrowia maleństwa i Twojego.

– Wygodnie się ubieraj

Zarówno obecnym mamom, jak i tym dopiero spodziewającym się dziecka, polecamy zakładanie wygodnych ubrań, w których będziecie czuły się jak najbardziej komfortowo i swobodnie. Warto ubierać rzeczy nieprzylegające do ciała i przede wszystkim wykonane z naturalnych tkanin (np. bawełny), które cechuje lepsza przepuszczalność powietrza. Dobrze sprawdzą się więc lekkie i przewiewne sukienki, czy spodnie niekrępujące ruchy. Z uwagi na dużą i nagłą zmienność pogodową w naszym kraju, polecamy zabierać ze sobą coś cieplejszego, kiedy wyruszacie na spacer czy wycieczkę z maluchem.

– Pozbądź się obrzęków

Podczas upałów częstym utrapieniem dla przyszłych mam są obrzęki na nogach, czy rękach. Jeżeli zmagasz się z tego typu trudnościami, specjaliści zalecają unikanie soli, picie dużej ilości płynów oraz jedzenie posiłków częściej, ale w mniejszych porcjach. Istotna jest również aktywność ruchowa oraz odpowiednia pozycja podczas siedzenia i leżenia – z ułożeniem nóg na podwyższeniu. Możesz dodatkowo stosować chłodniejsze okłady, czy kąpiele, które także pomogą w zmniejszeniu obrzęków i odzyskaniu komfortu.

– Odpręż się

Razem z dzieckiem korzystajcie z pięknej pogody, dużo czasu spędzajcie na świeżym powietrzu, spacerujcie, bawcie się, przytulajcie się nawzajem i uśmiechajcie do siebie! A kiedy maluszek zaśnie, zachęcamy do chwili relaksu – zrób coś, co najbardziej Cię odpręża: połóż się na hamaku, przysiądź na ławce i poczytaj ulubioną lekturę, zdrzemnij się, czy poćwicz – zrób to, na co przyjdzie Ci ochota! A w deszczowe i pochmurne dni brak słońca zrekompensujcie sobie wspólną zabawą, figlami i pieszczotami w domu.
Jeśli jesteś w ciąży, również postaraj się jak najwięcej relaksować na świeżym powietrzu, dotleniając organizm i niwelując stres. Czerp z pięknej pogody jak najwięcej pozytywnej energii oraz radości dla siebie i maleństwa – aby ten niepowtarzalny okres oczekiwania stał się jeszcze bardziej wyjątkowy!


Źródła:
1. Kania J., Kabiesz A., Pawłowska-Góral K., Ochrona przeciwsłoneczna dzieci – skutki uboczne promieniowania (cz. II) [online], „Gazeta Farmaceutyczna, 2010, Nr 8, dostępny w Internecie: http://www.kwadryga.pl/upload/Dokumenty/Artykuly_naukowe/Gf_naukowy_10_08_2.pdf.
2. prof. dr hab. n. med. Jakimiuk A., Czy można opalać się w ciąży? [online], film dostępny w Internecie: https://www.youtube.com/watch?v=9E_jWXNkQLs.
3. Sun safety. Protect their skin [online], „Nottingham City. Clinical Commissioning Group”, dostępny w Internecie: http://www.nottinghamcity.nhs.uk/childillnesses/printablePages/sun.html.
4. Tenczyńska M., Ciąża latem [online], „Gazeta Pacjenta”, SZPZLO Warszawa Praga Południe, 2007, Nr 2 (24), dostępny w Internecie: http://szpzlo.praga-pld.pl/wp-content/uploads/2012/09/2-2007.pdf.