O kontakcie pupila z Waszym maluszkiem czyli zwierzak za pan brat z bobasem

By 25 października 2017Porady
Newborn baby girl sleeping next to a dachshund puppy
Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt, natomiast czwarty dzień tego miesiąca uznany jest za Dzień Zwierząt. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was ciekawy artykuł dotyczący kontaktu Waszego szkraba w towarzystwie pupila oraz praktycznych wskazówek, jak oswoić zwierzątko z nowym przybyszem tak, aby żadna ze stron na tym nie ucierpiała. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tekstem!

Posiadanie zwierzaka jest dla malucha ważnym aspektem w życiu – może w pozytywny sposób wpłynąć na jego rozwój w sferze psychicznej, emocjonalnej, społecznej, a także fizycznej. Wyniki wielu badań wskazują bowiem, że wczesny kontakt dziecka (już w życiu płodowym) ze zwierzakiem, zwłaszcza psem, ma korzystny wpływ na układ immunologiczny dziecka – może zmniejszyć ryzyko reakcji na alergeny. Styczność z pupilem działa pozytywnie także na układ nerwowy dziecka – dotykanie i równomierne głaskanie zwierzęcia posiadającego sierść uspokaja oraz wycisza napięcie i stres, a także zmniejsza poczucie strachu i lęku. Co więcej kontakt ze zwierzakiem, jak wykazują badania, wspomaga rozwój w aspekcie funkcjonowania społecznego – interakcji z innymi. Nie bez powodu są one pomocne przy terapii i rehabilitacji dzieci i dorosłych z różnego rodzaju zaburzeniami (w tym psychicznymi i emocjonalno-społecznymi). Nie można pominąć również tak ważnej wartości z posiadania pupila, jaką jest rozwój empatii i troski o innych oraz wzrost odpowiedzialności.

Jak przygotować zwierzaka do spotkania z maluszkiem?

Pojawienie się maleństwa w domu to rewolucja dla Waszego pupila, dlatego ważne jest (dla obu stron), by odpowiednio przygotować go do nowej sytuacji zanim dzieciątko przyjdzie na świat. Oto kilka przydatnych wskazówek, w jaki sposób to uczynić:

  • przyzwyczajajcie zwierzaka do obecności dzieci – zapraszajcie znajomych ze swoimi pociechami, by pupil mógł obyć się z ich zapachem i obserwować zachowania. Próbujcie nosić dzieci znajomych na rękach i bawić się z nimi w obecności zwierzęcia;
  • udawajcie przy pupilu czynności pielęgnacyjne i opiekuńcze wobec dziecka, wykorzystując do tego celu lalkę: symulujcie, że ją karmicie, przewijacie, sadzacie w wózku czy foteliku i bawicie się z nią. Kiedy pupil będzie domagał się uwagi bądź zabawy, dajcie mu je dopiero gdy skończycie zajmować się lalką – w ten sposób zwierzak nauczy się otrzymywania odroczonej nagrody;
  • starajcie się nie pozwalać zwierzakowi na kładzenie się bądź siadanie na łóżeczko, przewijak czy fotelik dziecka i bawienie się jego zabawkami. Pupil może wówczas pomyśleć, że te przedmioty należą do niego i toczyć o nie boje, gdy Wasz maluch zagości już w domu i będzie z nich korzystał. By zwierzę nie interesowało się powyższymi obiektami, należałoby sprawić, by przestały być dla niego atrakcyjne – możecie wyścielić je grubą folią bądź wypełnić nadmuchanymi balonami;
  • pomóżcie zwierzaczkowi tworzyć więź z dzieciątkiem poprzez pozwalanie na tulenie się do nagiego brzucha;
  • oswajajcie pupila z charakterystycznymi dźwiękami wydawanymi przez niemowlę – głównie płaczem i gaworzeniem. Do tego celu możecie wykorzystać nagrania dostępne w Internecie lub na płytach CD;
  • kiedy maleństwo będzie już na świecie, przynieście ze szpitala niewyprany kocyk bądź część garderoby noworodka i dajcie zwierzakowi do obwąchiwania. Okazujcie wtedy stworzonku dużo czułości, pieszczot i nagrodźcie go smakołykiem – w ten sposób z zapachem dziecka pupil będzie wiązał pozytywne skojarzenia.
  • dla bezpieczeństwa zarówno Waszego maluszka, jak i zwierzaka dbajcie o higienę pupila, przestrzegajcie terminów badań kontrolnych i szczepień. Sprawdzajcie również, czy Wasze stworzonko nie ma pcheł i robaków. Mogą one być niebezpieczne dla zdrowia dziecka;
  • nie zapominajcie o zwierzęciu – niech uczestniczy z Wami w czynnościach przy dzieciątku: głaszczcie go przy karmieniu, pozwalajcie się do siebie przytulać, zabierajcie na spacery z wózkiem;
  • jeżeli jednak obawiacie się, że Wasz zwierzak nie będzie skory do akceptacji maluszka, skorzystajcie z wizyty u tresera czy behawiorysty.

 

 


Fotografia: © Barbara Helgason
Źródła:
1. Beetz A., Uvnäs-Moberg K., Julius H., Kotrschal K., Psychosocial and Psychophysiological Effects of Human-Animal Interactions: The Possible Role of Oxytocin [online], Frontiers in Psychology, dostępny w Internecie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3408111/#.
2. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, przeł. Hermanowska M., Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2017.
3. Nawrocka-Rohnka J., Wpływ kontaktu z psem na organizm człowieka – przegląd literatury [online], „Nowiny Lekarskie”, 2011, 80 (2), dostępny w Internecie: https://www.researchgate.net/profile/Joanna_Nawrocka-Rohnka/publication/283481946_The_impact_of_contact_with_the_dog_on_the_human_body_-_a_literature_review/links/5639d34908aed5314d2303a1/The-impact-of-contact-with-the-dog-on-the-human-body-a-literature-review.pdf.
4. Sears W., Sears M., Sears R., Sears J., Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia, wyd. II, tłum. Sylwestrzak-Wszelaki A., Szewczyk M., Chamielec G., Rosiak A., Rogozińska A. Mamania, Warszawa 2017.
5. Zawitkowski P., Mamo Tato co ty na to? O opiece, pielęgnacji i rozwoju Waszego maleństwa, wyd. czwarte, Zawitkowski.pl, Warszawa 2016.