Noszenie maleństwa w chuście filarem rodzicielstwa bliskości

By 18 sierpnia 2017Artykuły
happy baby boy lying on a blanket and playing with teddy bear

Droga Mamo, drogi Tato! Czy próbowaliście kiedykolwiek noszenia maluszka w chuście? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy artykuł o tym jakże wygodnym i niosącym wiele korzyści dla Was i dzieciątka sposobie transportowania. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem i wypróbowania metody – z pewnością spodoba się ona Waszej trójce!

Wasze maleństwo potrzebuje bardzo dużo dotyku, ciepła i rodzicielskiej bliskości, które nie tylko dostarczają mu przyjemności czy zaspokajają potrzeby, ale stanowią warunek jego prawidłowego rozwoju. Dlatego noszenie brzdąca w chuście jest idealną okazją do tego, by zapewnić jemu i Wam jak najwięcej momentów bliskości i miłości. Kiedy maluch doświadcza bicia Waszego serca, oddechu, drgania głosu, wówczas czuje się bezpiecznie, uspokaja się i nabywa więcej pewności i zaufania do otaczającego go świata. Taki fizyczny kontakt, jaki zapewnia chustonoszenie sprawia, że maleństwo szybciej zasypia oraz w łatwiejszy sposób znosi nieprzyjemne niemowlęce przypadłości, takie jak kolki, czy zaparcia.
Opisywany sposób transportowania dziecka to korzyści również dla Was, kochani Rodzice! Jest to bowiem okazja do połączenia przyjemności spędzania czasu z Waszym skarbem i konieczności wykonywania obowiązków domowych. W ten sposób – dzięki możliwości bezpośredniej i szybkiej odpowiedzi na potrzeby brzdąca – odczujecie dużo satysfakcji i spełnienia w swojej jakże ważnej rodzicielskiej roli, bez rezygnowania z innych czynności życia codziennego. Co więcej, jak ujął to Paweł Zawitkowski, chustonoszenie to „najlepszy antydepresant, stymulator naszej energii, katalizator szeregu korzystnych dla nas zmian hormonalnych”. Albowiem fizyczna bliskość tego najukochańszego małego człowieka jest źródłem niesamowitych doznań i przyjemności, powodujących w Waszym organizmie wiele pozytywnych procesów. Jednym z przykładów jest poprawa laktacji u Mamy – podobnie jak ma się to w przypadku kangurowania, o którym pisaliśmy wcześniej.

Pamiętajcie, drodzy Rodzice, nie ma nic piękniejszego jak miłość między dzieckiem a rodzicem. Ta miłość to przede wszystkim bliskość, opieka i troska – to wszystko możecie dać Waszej maleńkiej istocie nosząc ją przy swoim sercu w każdej możliwej sytuacji. Więź, która dzięki temu buduje się między Wami, bez wątpienia będzie trwała i niezniszczalna. Warto więc nauczyć się technik wiązania chusty, by odpowiednio i bezpiecznie nosić maleństwo.

 
Wskazówki dla Was:
 Maluszki do około 4 miesiąca życia starajcie się nosić w chuście w pozycji poziomej.
 Nie nadużywajcie noszenia dziecka na biodrze – może to powodować przeciążenie Waszych kręgosłupów, stawów miednic i nóg.
 By uniknąć utrwalenia nieodpowiednich nawyków postawy szkraba, zmieniajcie pozycje jego ułożenia w chuście.
 Pamiętajcie, że prawidłowe noszenie dzieciątka w chuście jest dla niego w zupełności bezpieczne! Szkoły rodzenia i inne organizacje/instytucje organizują warsztaty z zakresu prawidłowego chustonoszenia. Warto bliżej poznać tę metodę.

 


Fotografia: © archikatia

Źródła:
1. Zawitkowski P., Mamo Tato co ty na to? O opiece, pielęgnacji i rozwoju Waszego maleństwa, wyd. czwarte, Zawitkowski.pl, Warszawa 2016.