Nieśmiałość u dzieci

By 28 września 2016Artykuły
Neugieriger Blick

Nieśmiałość u dzieci często się zdarza i nie jest to aż takie straszne. Czy możemy pomóc dziecku przezwyciężyć nieśmiałość? Rodzimy się śmiałkami lub nieśmiałymi, ale wychowanie też ma wpływ na to, czy dziecko będzie nieśmiałe i w jakim stopniu. Jak możemy ośmielić dziecko?

Możemy podwyższyć jego samoocenę chwaląc je i podkreślając jego mocne strony. Nie strofujmy dziecka za posiadanie własnego zdania, ma do niego prawo. W dorosłym życiu przyda mu się asertywność. Nieśmiałe dzieci szybciej się uczą, gdy są chwalone za to, co dobre, niż karane za to, co złe. Weźmy to pod uwagę i częściej nagradzajmy, niż karzmy, to oszczędzi dziecku dodatkowych stresów. Możemy oswajać dziecko z nowymi sytuacjami, zabierać w miejsca, gdzie będzie miało kontakt z nieznajomymi pod naszą opieką, na przykład do kina, czy teatru. Zapraszajmy znajomych do domu, niech dziecko uczestniczy w życiu towarzyskim, a weekend może spędzi u krewnych. Podpowiedzmy dziecku jak rozmawiać z nowo poznanymi gośćmi, czy zacząć przyjazną pogawędkę. Mogą przecież nie tylko grzecznie odpowiedzieć na pytanie, ale też dodać coś od siebie, na przykład „mam na imię Kasia, mam 7 lat i właśnie rozpoczęłam pierwszą klasę”. Występy w rodzinnym gronie w specjalnym stroju i masce, wchodzenie w rolę, także może ośmielić dziecko. Aplauz i pochwały na pewno wynagrodzą stres. Jeśli te „domowe” sposoby zawiodą, są jeszcze treningi relaksacyjne i komunikacyjne, organizowane przez specjalistów.

Nie przyklejamy dziecku etykietki „nieśmiały” i nie porównujmy bez przerwy z innymi dziećmi. Niektóre dzieci potrzebują po prostu więcej czasu na oswojenie się z nową sytuacją, czy nawiązaniem kontaktu. Stawianie rodzeństwa czy innych dzieci za wzór i mówienie „popatrz jak Jaś się nie wstydzi” w przypadku nieśmiałych dzieci nie pomoże i nie jest dobrą strategią. Lepszym sposobem jest uczenie dziecka wyrozumiałości dla własnych słabości i niedoskonałości i nieśmiałość u dzieci się zdarza i nie jest to, aż takie straszne. Osoby nieśmiałe jako dorosłe często są spostrzegane jako wyrafinowane, kulturalne, skromne i dyskretne. Mogą mieć za to większe problemy w nawiązywaniu kontaktów z innymi. Nieśmiałość może także powodować zamykanie się w sobie, wycofanie i bierność. Może nawet budzić stany lękowe i objawy somatyczne jak pocenie się. Czy możemy pomóc dziecku przezwyciężyć nieśmiałość? Najczęściej rodzimy się śmiałkami lub nieśmiałymi, ale wychowanie też ma wpływ na to, czy dziecko będzie nieśmiałe i w jakim stopniu. Jak możemy ośmielić dziecko?

Stawianie rodzeństwa czy innych dzieci za wzór i mówienie „popatrz jak Jaś się nie wstydzi” w przypadku nieśmiałych dzieci nie pomoże i nie jest dobrą strategią. Lepszym sposobem jest uczenie dziecka wyrozumiałości dla własnych słabości i niedoskonałości i pokazywanie mu jak przezwyciężać trudności. Możemy się podzielić własnymi doświadczeniami i sposobami na przezwyciężenie nieśmiałości. Pomóżmy maluchowi zrozumieć swoje emocje i wykażmy dla nich empatię, na przykład „rozumiem, że się boisz”. Nieśmiałość, czy też ostrożność w kontaktach z nieznajomymi ma też swoje dobre strony, zwłaszcza w przypadku dzieci. Pamiętajmy, że dzieci są różne i mają różne osobowości i temperamenty. Każde dziecko za to potrzebuje miłości, wsparcia i akceptacji. Pokazywanie mu jak przezwyciężać trudności. Możemy się podzielić własnymi doświadczeniami i sposobami na przezwyciężenie nieśmiałości. Pomóżmy maluchowi zrozumieć swoje emocje i wykażmy dla nich empatię, na przykład „rozumiem, że się boisz”.