Jak mówić do dziecka, zanim zacznie mówić? Porada 1.

By 27 czerwca 2016Porady
Mother with baby outdoors. Happy family with newborn in summer

Małe dziecko bardzo szybko zbiera nowe doświadczenia, nabywa nowych umiejętności i rozwija się w zaskakującym tempie. Uczy się w zasadzie wszystkiego, co zaobserwuje, zarówno złych, jak i dobrych nawyków. Niektórych umiejętności nie nabyłoby, gdyby nie kontakt z rodzicami, którzy są jego pierwszymi nauczycielami – to dzięki nim dziecko uczy się mówić i nazywać wszystkie przedmioty.

Często zdarza się, że rodzice mówiąc do dziecka, używają jego sepleniącej mowy – niestety nic dobrego za tym nie stoi, a jedynie fakt, że przez to nasze dziecko wolniej zacznie mówić poprawnie lub nauczy się niepoprawnej wymowy słów!

Do maluszka należy mówić bardzo wyraźnie i powoli – aby miało czas na zakodowanie słów i próbę ich zrozumienia, a także – na późniejszym etapie – czas na powtórzenie słów po swojemu. To, co mówimy do dziecka, które jeszcze nie mówi, również jest niesamowicie istotne. Zanim zacznie posługiwać się mową, bardzo wiele rozumie z tego, co mówią rodzice. Nie pozwalajmy więc sobie na odstępstwa, twierdząc, że dziecko nie jest niczego świadome.

Przy pierwszych próbach starajmy się jak najlepiej opisywać przedmioty, używając niezbyt skomplikowanego, przejrzystego słownictwa. Zadbajmy także o miejsce nauki – najlepiej spokojne i ciche, bez zbędnych rozpraszaczy.

Powodzenia przy pierwszych próbach! 😉