Mokry i szczęśliwy maluch, czyli kąpielowe porady dla rodziców

By 13 grudnia 2017Porady
Happy laughing baby taking a bath playing with foam bubbles. Little child in a bathtub. Smiling kid in bathroom with colorful toy duck. Infant washing and bathing. Hygiene and care for young children.

Na początku życia Wasz maluszek jest niezwykle wrażliwy na różnego rodzaju doświadczenia zmysłowe – w tym także na dotyk. Dlatego kontakt z mokrą wodą, nagła zmiana temperatury i otoczenia to dla niego z pewnością mało komfortowe doznania. Z czasem jednak kąpiel może stać się dla szkraba dużą frajdą i uciechą. Bardzo dużą rolę w tym odgrywacie Wy, drodzy Rodzice – istotne jest, abyście wykonywali pewne, ale jednocześnie spokojne ruchy i pamiętali o kilku podstawowych zasadach. Zatem specjalnie dla Was przygotowaliśmy artykuł z praktycznymi wskazówkami, jak kąpać maleństwo, by zarówno dla niego jak i dla Was były to przyjemne i pełne radości chwile!

Skorzystajcie z metody „kąpieli w ręczniku”.
By oswoić noworodka z wodą jeszcze przed kąpielami w wanience możecie zawinąć go w duży ręcznik wcześniej zanurzony w ciepłej wodzie i odciśnięty. Gdy maleństwo będzie zawinięte, wtedy zacznijcie delikatnie uciskać materiał i przesuwać po ciałku.

Wybierzcie dogodną porę.
Ważne, by kąpiele odbywały się wtedy, gdy Wasz maluszek jest w dobrym nastroju – najedzony i wyspany. Warto trzymać się tej samej pory i wykonywać podobne czynności, dzięki czemu zapewnicie dziecku większe poczucie bezpieczeństwa i zmniejszycie niepokój.

Nie zapomnijcie o odpowiednim miejscu kąpieli.
Wybierzcie takie pomieszczenie, gdzie jest ciepło i wilgotno (nie musi być to łazienka), by Wasz brzdąc nie odczuł zmian temperatury i wilgotności.

Zgromadźcie wszystko, co potrzebne.
Przed rozpoczęciem kąpieli sprawdźcie, czy macie w zasięgu ręki wszystkie potrzebne przedmioty i produkty do pielęgnacji: myjki, waciki, płyn, krem, oliwkę, ręcznik, czystą pieluszkę i ubranko.

Dostosujcie odpowiednią temperaturę wody.
Temperaturę wody dopasujcie stosownie do upodobań Waszego maleństwa – niektóre dzieci dobrze czują się w wodzie o temperaturze 37°, inne niższej czy wyższej. Bacznie obserwujcie reakcję bobasa – jeśli grymasi, płacze czy drży, wyregulujcie temperaturę wody.

Wybierzcie odpowiednie kosmetyki do kąpieli.
Skóra Waszego maluszka jest bardzo wrażliwa, dlatego istotne jest aby do kąpieli używać produktów przeznaczonych dla dzieci i zawierających łagodne składniki. My z naszej strony polecamy lipidowy żel do mycia ciała i włosów bobini baby o hipoalergicznej formule, zawierający emolienty. Zaś dla dodatkowego nawilżenia delikatnej skóry bobasa, zachęcamy do zastosowania Lipidowego płynu do kąpieli z oliwką bobini baby.

Nie spieszcie się, wykonujcie wszystko ze spokojem.
Niech czas kąpieli bobasa będzie dla Was wszystkich pretekstem do wspólnej zabawy, ale też chwilami relaksu, nawiązywania kontaktu i bliskości.

 


Fotografia: © famveldman
Źródła:
1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, przeł. Hermanowska M., Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2017.
2. Spock B., Dziecko: pielęgnacja i wychowanie. Dziecko od noworodka do nastolatka. Poradnik dla nowoczesnych rodziców, uaktual. i rozszerz. R. Needlman, przeł. H. Burdon, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2006.
3. Zawitkowski P., Mamo Tato co ty na to? O opiece, pielęgnacji i rozwoju Waszego maleństwa, wyd. czwarte, Zawitkowski.pl, Warszawa 2016.