Łatwa i przyjemna zmiana pieluszki u Maluszka

By 23 sierpnia 2017Porady
Adorable baby boy in white sunny bedroom. Newborn child relaxing in bed. Nursery for young children. Textile and bedding for kids. Family morning at home. New born kid during tummy time with toy bear.

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was poradnik dotyczący kwestii zmiany pieluszki u małego dziecka. Albowiem ze względu na bardzo delikatną skórę maleństwa, przewijanie – szczególnie w pierwszych miesiącach jego życia – jest czynnością nader częstą i z tego względu bardzo istotną. Jest to jeden z podstawowych elementów pielęgnacji i higieny noworodka i niemowlęcia. Nie martwcie się jednak, kochani Rodzice, nie jest to nic trudnego i spędzającego przysłowiowy sen z powiek. Wręcz przeciwnie – możecie wykorzystać te chwile na fizyczne i emocjonalne zbliżenie z Waszym cudownym szkrabem.

 
Zależnie od sytuacji, maluszka możecie przewijać zarówno na przewijaku, jak i podkładzie, macie na podłodze, kolanach, czy też fotelu samochodowym. Kluczowe nie jest samo miejsce, gdzie to robicie, ale atmosfera i zapewnienie bezpieczeństwa dzieciątku. Postarajcie się, aby było mu ciepło i przyjemnie, a czynności higieniczne wykonujcie ze spokojem i opanowaniem – by zyskać zaufanie maluszka i nie wywołać u niego prężenia oraz nagłych, niekontrolowanych ruchów. Zwróćcie na to szczególną uwagę w nowych i nieznanych dla Waszego brzdąca miejscach, czy sytuacjach – np. w podczas podróży czy spaceru. W takich przypadkach dla zapewnienia higieny i komfortu nie tylko dziecku, ale także sobie – polecamy zastosowanie podkładów higienicznych dla niemowląt i dzieci Bobini Baby wykonanych z miękkiej i oddychającej włókniny.

 
Jakie pieluszki wybrać?
Macie do wyboru kilka opcji: pieluchy jednorazowe, wielorazowe oraz tetrowe. Każdy z tych rodzajów ma swoją specyfikę, a tym samym walory i mankamenty. Te jednorazowe charakteryzują się dużą chłonnością i wygodą dla rodziców, zaś tradycyjne są bardziej przyjazne dla skóry dziecka. Nie chcemy rozstrzygać który z wariantów jest najlepszy – najważniejsze jest zapewnienie swobody ruchów maluszka. Istota tkwi w tym, by pielucha należycie układała się na brzuszku (nie powinna go ściskać), miała odpowiednie wycięcia wokół pachwin (tak, by nie ograniczać ruchów) i dobrze układała się na pupie i lędźwiach. Jeżeli jesteście rodzicami noworodka, zadbajcie o to, by pieluszka miała wycięcie także na szczycie, zapewniające ochronę kikuta pępowinowego.

 
Instrukcja obsługi pieluchy
Poniżej pragniemy krok po kroku objaśnić Wam, jak z łatwością przewinąć maluszka używając jednorazowej pieluszki.
1. Zanim rozpoczniecie przewijanie upewnijcie się, że pod ręką macie wszystkie potrzebne do tego artykuły: czystą pieluszkę, waciki i ciepłą wodę (szczególnie u noworodków), chusteczki nawilżane, krem bądź mąkę ziemniaczaną, opcjonalnie mały ręcznik lub suchą myjkę do osuszenia okolic intymnych.
2. Odklejcie taśmy. Podłóżcie pod nóżki malucha przedramię, a następnie chwyćcie dłonią jego przeciwległe udo jak najbliżej stawu biodrowego i delikatnie przesuńcie nogi w stronę brzuszka. Przednią część pieluchy zsuńcie w kierunku pupy, wycierając okolice
intymne maluszka i schowajcie ją pod pupę – tak by dziecko leżało na zewnętrznej części.
3. Dokładnie obmyjcie pachwiny i podbrzusze dziecka używając wacików nasączonych ciepłą wodą bądź chusteczek nawilżanych. Zwróćcie jednak uwagę na to, by produkty tego typu zawierały jak najwięcej delikatnych i łagodzących podrażnienia składników. Idealnie nadadzą się do tego chusteczki nawilżane Bobini Baby Sensitive z wyciągiem z rumianku oraz sokiem z aloesu o właściwościach regenerujących i nawilżających.
4. W sytuacji kiedy plecki dziecka również są brudne – możecie zastosować chwyt z obrotem, podobnie jak przy ubieraniu i rozbieraniu malucha, o czym pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów.
5. W celu założenia czystej pieluszki użyjcie tego samego chwytu jak przy ściąganiu. Pod lekko uniesioną pupę podsuńcie kawałek pieluchy, obróćcie dziecko na boczek i wsuńcie ją na wysokość lędźwi. Podobnie wykonajcie obracając brzdąca na drugą stronę.
6. Dobrze dopasujcie pieluchę do rozstawu nóżek, odpowiednio układając brzegi przy pachwinach. Zapnijcie tasiemki z klejem i ubierzcie malucha. Gotowe!
7. Pamiętajcie, że nie należy podnosić maleństwa za nóżki – jest to niebezpieczne dla jego stawów biodrowych.
Przy powyższych czynnościach śmiało możecie nawiązywać częsty kontakt wzrokowy z maleństwem, a także mówić do niego i śpiewać. Zaś jego malutkie i delikatne części ciałka całujcie i dotykajcie – to z pewnością dostarczy szkrabowi wiele pozytywnych bodźców, a czynność przewijania będzie traktował jako przyjemność i okazję do pieszczot. Zachęcamy także do pozostawiania malca nago przez chwilę, by jemu samemu pozwolić na swobodę ruchową i umożliwić poznawanie własnego ciała.

 

 


Fotografia: © famveldman

 
Źródła:
1. Eisenberg A., Murkoff H.E., Hathway S.E., Pierwszy rok życia dziecka, przeł. M. Czubak, H. Elandt-Pogodzińska, M. Horała, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 1997.
2. Spock B., Dziecko: pielęgnacja i wychowanie. Dziecko od noworodka do nastolatka. Poradnik dla nowoczesnych rodziców, uaktual. i rozszerz. R. Needlman, przeł. H. Burdon, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2006.
3. Zawitkowski P., Mamo Tato co ty na to? O opiece, pielęgnacji i rozwoju Waszego maleństwa, wyd. czwarte, Zawitkowski.pl, Warszawa 2016.