Kojący masaż.

By 28 stycznia 2019Artykuły
ad-2946440_1920

Być dotykanym, pieszczonym, być masowanym to pokarm dla dziecka tak potrzebny, jak mleko z piersi mamy. Spróbuj masować swoje maleństwo – to naprawdę nic trudnego.

O tym, że masaż przyczynia się do dobrego rozwoju dziecka, wiedziały od dawien dawna matki z najdalszych zakątków świata – z wyspy Bali, Madagaskaru, Indii. Frederick Leboyer, zwolennik porodu naturalnego, autor książki „Narodziny bez przemocy” w czasie swoich podróży po Indiach poznał tajemnice masażu niemowlęcego. Jego spostrzeżenia stanowią podstawę, na której opierają się różne inne metody masażu stosowane w Europie. Kurs, w którym uczestniczyłam opierał się na metodzie, która została stworzona przez Vimalę Schneider McClure ze Stanów Zjednoczonych, założycielkę Międzynarodowego Stowarzyszenia Masażu Niemowląt (IAIM).

Uważamy, że bez problemu nauczysz się kilku jego podstawowych zasad. Do jego wykonania naprawdę nie są potrzebne nadzwyczajne umiejętności.

 

Wspomaga rozwój, uspokaja

Delikatne dotykanie skóry niemowlęcia to nie tylko wyraz pieszczot i ciepłych uczuć. Ma ono do spełnienia ważną rolę, gdyż pierwsze swoje życiowe doświadczenia maluszek zdobywa za pomocą zmysłu dotyku. Mama, dotykając dziecko, nieświadomie pobudza swój organizm do uwolnienia hormonów wpływających na jej postawę wobec maluszka. Z kolei u dziecka bliski kontakt dotykowy wspomaga prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny.

Masaż działa korzystnie na organizm niemowlęcia, gdyż pobudza funkcjonowanie najważniejszych organów i układów.

* Oddychanie staje się głębsze, tlen dociera do wszystkich części ciała (także stóp i rączek), które u młodszych niemowląt często bywają chłodne.

* Masaż pobudza działanie układu limfatycznego, odgrywającego ważną rolę w procesach odpornościowych.

* Poprawia trawienie, ułatwia oddawanie gazów, co jest szczególnie ważne dla niemowląt cierpiących z powodu kolki.

* Reguluje funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniając się do szybszej mielinizacji komórek nerwowych.

* Uwalnia napięcia w poszczególnych częściach ciała, powoduje przyjemne odprężenie.

 

Pozwala lepiej rozumieć dziecko

Korzyści wynikające z masowania sięgają o wiele głębiej niż to się wydaje. Masaż wzmacnia więź, która nawiązała się między matką, a dzieckiem już w okresie jego życia płodowego. Ułatwia mamie pozbycie się leków i niepokojów, tak częstych w pierwszych tygodniach i miesiącach macierzyństwa. Powoduje, że lepiej potrafi odczytać, czego maluch potrzebuje, dlaczego płacze, a co mu sprawia przyjemność. Mieć dziecko, które dobrze się rozwija, rozluźnione, śmiejące się to marzenie wszystkich rodziców.

 

Kilka ważnych informacji

Aby masaż przebiegał sprawnie, dał osobie masującej i dziecku prawdziwą satysfakcję, musisz najpierw się do niego starannie przygotować.

* Sprawdź, jaka temperatura panuje w pokoju – powinno być zdecydowanie ciepło, czyli ok. 24-25 stopni Celsjusza. Jeśli jest mniej, nagrzej pomieszczenie piecykiem. Nie chodzi tylko o to, by dziecko się nie przeziębiło – kiedy jest zimno, mięśnie nie mogą ulec odpowiedniemu rozluźnieniu.

* Przygotuj sobie złożony koc oraz ręcznik, na którym położysz maluszka (niemowlęta podczas masażu często robią siusiu).

* Nastaw swoją ulubioną spokojną muzykę, a jeszcze lepiej nuć maluchowi kołysanki.

* Postaw obok miejsca do masowania w małej miseczce (lekko ogrzany) wyciskany na zimno olej roślinny (np. olejek migdałowy, z kiełków zbóż, oliwę z oliwek) lub oliwkę do masażu.

* Zdejmij z rąk biżuterię, umyj ręce ciepłą wodą.

* Rozbierz dziecko, połóż je na plecach, jeśli jest taka potrzeba, umyj i wytrzyj mu pupę.

* Usiądź po turecku, połóż przed sobą dziecko na miękkim, wyłożonym ogrzanym ręcznikiem kocyku, możesz też masować maluszka trzymając go na swoich udach. Ręcznik jest potrzebny, gdyż zrelaksowane podczas masażu dziecko często robi siusiu.

* Zapytaj maluszka o zgodę na masaż (nie śmiej się, to naprawdę konieczne).

* Rozluźnij się. Zanim przystąpisz do masowania np. weź kilka głębokich oddechów – wciągaj powietrze nosem, a wypuszczaj ustami. Potrząsaj rozluźnionymi dłońmi, potem połóż je na kolanach. Zamknij oczy, zapomnij o wszystkim, skoncentruj się na tym, że będziesz masować dziecko i będzie to dla ciebie źródłem radości.

 

Zaczynamy masowanie

Wszystkie ruchy wykonuj powoli, regularnie, spokojnie, w jednakowym tempie – każdą sekwencję masażu wykonuj kilkakrotnie, np. 3 razy.

 

Klatka piersiowa

Masaż niemowlęcia najlepiej rozpocząć od klatki piersiowej.

* Otwarta książka. Ułóż ręce w okolicy mostka, a następnie rozsuwaj je tak, jakbyś chciała wygładzić otwartą książkę, powracaj kierując ręce ku dołowi. Obie ręce pracują jednocześnie.

* Motyl. Prawa ręka, od lewego boku, przesuwa się na skos w kierunku prawego barku i powraca tą samą drogą. Lewa ręka, od prawego boku przesuwa się w kierunku lewego barku i tak samo powraca. Ręce pracują na przemian.

 

Ręce

* Lewa ręka trzyma rączkę dziecka (lewą) w okolicy nadgarstka, prawa obejmuje bark, tworząc „bransoletkę” i przesuwa się w kierunku dłoni. Potem prawa ręka trzyma nadgarstek, a lewa przesuwa się w stronę dłoni.

 

Dłonie

* Otwórz dłoń dziecka masując kciukiem jej spodnią część od nadgarstka do końca palców. Potem skręcającymi ruchami masuj każdy paluszek w kierunku opuszków palców.

* To samo wykonaj na drugiej ręce.

 

Brzuszek

Lewą rękę ułóż dość płasko w okolicy mostka i przesuwaj w kierunku podbrzusza, prawą rób to samo. Obie ręce pracują jedna po drugiej (jak koło młyńskie).

* Prawą ręką zataczaj okrąg na brzuszku dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara, począwszy od dolnej części brzucha, a kończąc w tym samym miejscu.

 

Nóżki

* Lewa ręka trzyma kostkę dziecka, podczas gdy prawa obejmuje nóżkę tworząc bransoletkę i przesuwa się w kierunku kostki. Następnie zmieniamy ręce

 

Stópki

* Kciukiem masujemy stopę od pięty do palców.

* Delikatnie masujemy palcem wskazującym i kciukiem każdy paluszek.

* Taki sam masaż wykonujemy na drugiej stopie.

Plecki

* Przesuwamy ręce (dłonie zaokrąglone) naprzemiennie w przód i w tył gładząc plecy wzdłuż kręgosłupa poczynając od pupy do barków. Nie przekraczamy linii kręgosłupa.

* Opuszkami palców zataczamy małe kołeczka, najpierw po jednej, a potem po drugiej stronie kręgosłupa.

Główka

Obiema dłońmi obejmujemy główkę malucha, a następnie kciukami masujemy czoło, poczynając od środka w kierunku skroni.

Uspokajające zakończenie

Masujemy plecy po obu stronach kręgosłupa (obiema rękami) od barków do pupy, potem łącznie z pośladkami.

* Głaszczemy dziecko obiema rękami od barków aż do stóp, potem robimy to samo zwalniając nacisk, wreszcie jedynie przesuwamy ręce tuż nad jego ciałem, nie dotykając go, po to tylko, by maluszek czuł ciepło naszych rąk.

.Zapamiętaj!

  1. Delikatny masaż można stosować u dziecka począwszy od 3. tygodnia życia.
  2. Nigdy nie masujemy dziecka, które jest chore i nie wcześniej niż 48 godzin po szczepieniu.
  3. Masujemy malca całą dłonią – ruchy powinny być delikatne, płynne, ale zdecydowane, nie powinny przypominać muskania.
  4. Wszystkie ruchy wykonuj powoli, regularnie, spokojnie, w jednakowym tempie – każdą sekwencję masażu wykonuj kilkakrotnie, np. 3 razy.

* Masaż powinien być dla dziecka przyjemny, choć w okresie przyzwyczajania się, zwłaszcza przy masażu główki, malec może trochę popłakać.

Dla dzieci z kolką

W przypadku uporczywej kolki bardzo pomocny bywa delikatny masaż brzuszka, który wykonujemy dwa razy dziennie w dowolnej porze, ale nie wcześniej niż 30 minut po jedzeniu. Masaż proponowany przez Vimalę Schneider jest prosty i każda mama może się go nauczyć.  Zacznij od tego, by usiąść wygodnie, zrelaksować się. Zamknij oczy, wyobraź sobie, że masujesz dziecku brzuszek. Połóż rozebrane dziecko przed sobą (w pokoju musi być bardzo ciepło). Rozcieraj w dłoniach trochę roślinnej oliwki do masażu do chwili, gdt poczujesz przyjemnie ciepło. Wtedy rozpocznij masowanie.

Koło wodne

Wykonuj koliste ruchy dłońmi przesuwając je jedna za drugą – jak łopatki młyńskiego koła. Poruszaj rękami w kierunku do siebie tak jakbyś zagarniała piasek (6 razy).

Przyciśnięcie brzuszka

Przyciśnij zgięte w kolanach nóżki do brzuszka i potrzymaj 6 sekund. Trzymaj nóżki np. pod kolanami.

Księżyc-słońce

Prawą ręką wykonuj ruch w kształcie półksiężyca z góry na dół, od żeber do dolnej części brzucha, kończąc po jego lewej stronie. Natomiast lewą ręką rób okrąg począwszy od dolnej częsci brzucha, a kończąc w tym samym miejscu. Gdy prawa ręka jest na górze i rozpoczyna „księżyc”, lewa jest na dole i rozpoczyna słońce. Oba ruchy muszą być wolne i zgrane w czasie. 6 razy

Przyciśnięcie brzuszka

Przyciśnij zgięte w kolanach nóżki do brzuszka i przytrzymaj 6 sekund.

Po masażu zastosuj relaksacje dotykową gładząc całe ciało dziecka w dowolny sposób i czule przemawiając. Nie każde dziecko reaguje tak samo na masaż, jedne oddają gazy już przy pierwszej próbie ćwiczeń, inne reagują po kilku dniach. Warto jednak stosować masaż przez dłuższy czas, np. dwa tygodnie, gdyż dzięki niemu jelita będą pracowały coraz lepiej.

 

Konsultacja: Joanna Kieniewicz-Górska, instruktor masażu niemowlęcego

logo PZWL