Karmienie piersią to wspaniały dar od natury!

By 23 lipca 2017Artykuły
Mother and baby

We wcześniejszych artykułach na temat pokarmu i karmienia piersią wskazywaliśmy na to, jak z czasem zmienia się mleko i jak cenne dla Waszego maluszka są jego składniki. Dzisiaj omówimy korzyści płynące z karmienia dla Was i Waszego bobasa, przedstawimy wskazówki dotyczące przystawiania maleństwa do piersi oraz zaproponujemy kilka wygodnych pozycji do karmienia. Gorąco zachęcamy Was, drodzy Tatusiowie, do zapoznania się z artykułem, ponieważ Wasza obecność przy tak pięknym zjawisku ma niezmiernie duże znaczenie dla więzi z dzieciątkiem. Jesteście przy tym także nieocenionym wsparciem dla karmiącej partnerki!

 
Korzyści mlekiem płynące

Karmiąc piersią zaspokajasz u swojego malucha potrzebę głodu, zaś idealny skład pokarmu wspomaga rozwój pociechy oraz pozytywnie wpływa na jego stan zdrowotny, chroniąc przed wieloma chorobami układów i narządów. Jednak jest to dla Was także ogromna szansa na nawiązanie głębokiej relacji. Wasza bliskość i kontakt „skóra do skóry” podczas karmienia pozwalają Twojemu maleństwu nie tylko zaspokoić podstawową potrzebę, ale dają mu duże poczucie bezpieczeństwa oraz ukojenie i wyciszenie. Zaś Ty odczuwasz mnóstwo satysfakcji, radości i spełnienia. Karmienie piersią i towarzysząca temu atmosfera miłości i czułości to dla Was doskonała okazja do cielesnego kontaktu, przytulania i ciepłych słów, a co za tym idzie – utworzenia unikalnej emocjonalnej więzi.
Karmienie naturalne jest korzystne także dla samej Ciebie. Zauważ, że ten sposób staje się w wielu sytuacjach niezwykle wygodny – mleko zawsze jest gotowe do użycia, ma idealną temperaturę i jest go tyle, ile maluszek w danym momencie potrzebuje. A w razie dłuższego rozstania ze swoim skarbem, pokarm możesz odciągnąć i przechować w lodówce (nie dłużej niż 72 godziny), bądź zamrozić. Co więcej, karmienie piersią korzystnie wpływa na powrót do formy po porodzie – podczas ssania dochodzi do skurczów macicy, dzięki czemu szybciej wraca ona do swoich rozmiarów sprzed ciąży.
Jak się okazuje, u mam karmiących naturalnie rzadziej występuje depresja poporodowa oraz nowotwory piersi i jajników. Pragniemy podzielić się także dobrą wiadomość dla Mam, którym szczególnie zależy na odzyskaniu smukłej figury – otóż naturalne karmienie wspomaga utratę nadwyżki kilogramów!

Pozycje do karmienia
Karmienie piersią zarówno dla Ciebie, jak i Twojego maleństwa jest wbrew pozorom pewnego rodzaju wysiłkiem, dlatego ważna jest przy tym Wasza wygoda i komfort. Poniżej przedstawiamy kilka wariantów pozycji do karmienia:

Karmienie na siedząco:
Usiądź wygodnie z podpartymi plecami na fotelu, czy kanapie. Maluszka połóż tak, by jego główka znajdowała się w zgięciu Twojego łokcia, twarzą w kierunku piersi, a plecki były podparte przedramieniem. Polecamy umieszczenie poduszki pod dzieciątkiem – na rynku można spotkać tego typu artykuły specjalnie przeznaczone do karmienia. Buzia, klatka piersiowa, brzuszek i nóżki szkraba powinny być zwrócone w Twoja stronę.

Karmienie na leżąco (na boku):
Połóż się na boku, a plecy podeprzyj poduszkami. Dzieciątko także ułóż na boku wzdłuż swojego ciała tak, aby brodawka znajdowała się na odpowiedniej wysokości. Otocz szkraba ramieniem od strony na której leżysz. W tym ułożeniu także możesz wspomóc się poduszką do karmienia.

Pozycja spod pachy:

Tę propozycję szczególnie polecamy mamom po cesarskim cięciu. Usiądź w fotelu lub sofie, podpierając się poduszkami. Ciało delikatnie skieruj w przód. Maluszka również połóż na poduszce. Jego główkę podeprzyj dłonią, zaś tułów i nogi ulokuj pod swoim łokciem. Brzuszek przylega do Twojego boku, a nóżki są skierowane w stronę oparcia i znajdują się za Twoimi plecami.

 
Jak przystawić maluszka do piersi?
Czynnikiem, wpływającym na powodzenie laktacji, jest odpowiedni sposób karmienia. Szczególnie ważne są pierwsze przystawienia noworodka do piersi – pozwolą mu przyzwyczaić się do karmienia oraz korzystnie wpłyną na stymulację hormonów odpowiedzialnych za skurcze macicy. W jaki sposób to zrobić? Znajdź najwygodniejszą pozycję do karmienia i upewnij się, że maleństwo będzie w stanie chwycić pierś. Delikatnie pomuskaj brodawką dolną wargę dzieciątka, aż szeroko otworzy buźkę. W jego mocno rozchylonym dziubku powinna znaleźć się brodawka wraz z ciemną otoczką, a dolna warga powinna być wywinięta na zewnątrz. Podczas prawidłowego przystawienia do piersi policzki maleństwa nie zapadają się, zaś bródka i końcówka nosa dotykają piersi. Nie martw się, jeżeli pierwszy raz coś pójdzie niezgodnie z planem – przerwij karmienie i zacznijcie jeszcze raz.

 
Kochana Mamo!
By odczuwać spełnienie i zadowolenie z karmienia piersią, ważne jest byście wraz ze swoim maleństwem czuli się swobodnie i byli rozluźnieni. Pamiętaj, że u Twojej kruszynki kontakt podczas karmienia przywołuje wspomnienia z okresu, kiedy była ona jeszcze w brzuszku. Dajesz jej wtedy bardzo dużo ciepła, gwarancję bezpieczeństwa i pewności, że świat w którym od niedawna żyje jest dla niej przyjazny i łagodny. Radujcie się więc i cieszcie z tych
pięknych i niepowtarzalnych chwil bliskości i miłości!

 

 

 


Fotografia: © Alexandr Vasilyev
Źródła:
1. Eisenberg A., Murkoff H.E., Hathway S.E., Pierwszy rok życia dziecka, przeł. M. Czubak, H. Elandt-
Pogodzińska, M. Horała, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 1997.
2. Florea M., Laktacja i karmienie piersią. Przegląd piśmiennictwa [online], „Perinatologia, Neonatologia
i Ginekologia”, tom 7, zeszyt 3, 2014, dostępny
w Internecie: http://www.ptmp.com.pl/png/png7z3_2014/PNG73-05-Florea.pdf.
3. Hogg T., Blau M., Język niemowląt, z ang. przeł. M. Czekański, Świat Książki, Warszawa 2013.