Karmienie butelką też ma swoje dobre strony

By 23 listopada 2017Artykuły
Happy baby drinks water from bottle wrapped towel after bathing

Kochani Rodzice! Wiele razy poruszana była przez nas tematyka karmienia naturalnego – wskazywaliśmy na to, jak wiele korzyści płynie z tej formy żywienia maluszków (szczególnie przez pierwsze 6 miesięcy życia). Niewątpliwe jest, iż naturalne karmienie i składniki kobiecego mleka są dla Waszego maleństwa najlepsze. Jednakże nie zawsze jest to możliwe, a przyczyn może być bardzo wiele. Właśnie w takich przypadkach pomocna staje się butelka i tzw. sztuczne mleko. Co zawiera modyfikowane mleko oraz jakie są pozytywne aspekty karmienia butelką – tego dowiecie się czytając niniejszy artykuł. Przygotowaliśmy dla Was również kilka ciekawostek i wskazówek z tym związanych. Serdecznie zapraszamy!

 
Z czego wytwarza się mieszanki dla niemowląt?

Producenci mleka starają się jak najlepiej odwzorować kobiecy pokarm, wytwarzając mieszanki zawierające wszystkie składniki: tłuszcze, białka, węglowodany, witaminy i minerały oraz wodę w proporcjach podobnych do tych, jakie zachowane są w maminym mleku. Na rynku można spotkać trzy różne rodzaje mleka modyfikowanego: oparte na mleku krowim, oparte na soi i hipoalergiczne (w których białka zostały rozbite na mniejsze cząsteczki). Sojowe mleka nie są jednak polecane ze względu na możliwość wystąpienia alergii u maluszka.

 
Pozytywne strony karmienia butelką:

 • dłuższe przerwy między karmieniami
  z racji tego, że mleko modyfikowane jest dla maleństwa bardziej syte, karmienie butelką staje się czynnością rzadszą aniżeli karmienie własnym mlekiem;
 •  okazja dla Tatusia
  dzięki karmieniu butelką również Tatusiowie mają szansę na spędzenie z maleństwem przyjemnych chwil, zaspokajając jego podstawową potrzebę. Zaś Wy, drogie Mamy, macie wtedy okazję do odpoczynku, wyjścia z domu czy wypełnienia innych obowiązków;
 • monitorowanie ilości wypitego pokarmu
  dzięki przyrządzaniu mleka w butelce możecie kontrolować, ile Wasza pociecha wypiła – a co za tym idzie zmartwienie, że maluch nie dojada może odejść w zapomnienie;
 • więcej opcji żywieniowych dla Ciebie
  karmiąc mlekiem modyfikowanym nie musisz szczególnie zwracać uwagi na to, co jesz i pijesz. Możesz również prędzej pozwolić sobie na rozpoczęcie diety odchudzającej;
 • mniejsze zakłopotanie
  wstydliwym Mamom karmienie dziecka butelką w miejscach publicznych nie przynosi zakłopotania, jak mogłoby to być w przypadku naturalnego karmienia.

Odbijanie po karmieniu
Niemowlaki karmione butelką łykają więcej powietrza ze względu na mniej szczelne trzymanie smoczka. Dlatego po karmieniu piersią mogą one wymagać więcej odbijania – wyróżnia się dwie główne pozycje: przy ramieniu oraz na kolanach. Druga z metod polega na trzymaniu maleństwa na kolanach z jedną dłonią na jego brzuszku, a następnie pochyleniu dziecka tak, by ciężar ciała spoczywał na Waszej dłoni. W tym czasie drugą ręką masujcie (nie poklepujcie) plecki szkraba.

 
Wskazówki:

 • Warto pamiętać, iż mleko modyfikowane nie zaspokaja pragnienia maluszka, dlatego ważne jest abyście w międzyczasie podawali mu wodę (najlepiej przegotowaną).
 • Smoczek od butelki nie powinien być zbyt miękki. Obserwujcie maluszka, czy podczas karmienia wykonuje wysiłek i nie zjada pokarmu zbyt szybko. Jeżeli ta czynność jest dla niego bardzo łatwa, powinniście pomyśleć o zmianie smoczka – by zapewnić mięśniom odpowiednią pracę, szkrab musi się trochę potrudzić.
 • Wybierajcie mieszanki zawierające DHA i ARA, czyli kwasy tłuszczowe mające istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju mózgu.
 • Aby chwile karmienia były przyjemne i wyjątkowe, postarajcie się by odbywały się w przytulnej atmosferze – w cichym, spokojnym i ciepłym miejscu z dużą dawką Waszej miłości i czułości.
 • Pamiętajcie, że butelka i pokarm modyfikowany to tylko alternatywa dla piersi i mleka Mamy, które nie są w stanie ich zastąpić.

Jeżeli macie możliwość karmienia w sposób naturalny, skorzystajcie z tego. Gorąco Was zachęcamy! Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji przeczytać artykułów dotyczących laktacji i karmienia piersią, zapraszamy do zapoznania się z nimi. Możecie je odnaleźć klikając tutaj: Cenne mleko mamy i Karmienie piersią to cudowny dar od natury.

 


Fotografia:

© Oksana Kuzmina
Źródła:
1. Eisenberg A., Murkoff H.E., Hathway S.E., Pierwszy rok życia dziecka, przeł. M. Czubak, H. Elandt-Pogodzińska, M. Horała, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 1997.
2. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka, przeł. Hermanowska M., Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2017.
3. Sears W., Sears M., Sears R., Sears J., Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia, wyd. II, tłum. Sylwestrzak-Wszelaki A., Szewczyk M., Chamielec G., Rosiak A., Rogozińska A. Mamania, Warszawa 2017.
4. Zawitkowski P., Mamo Tato co ty na to? O opiece, pielęgnacji i rozwoju Waszego maleństwa, wyd. czwarte, Zawitkowski.pl, Warszawa 2016.