Co dziecko pamięta z życia płodowego?

By 12 grudnia 2016Artykuły
Kobieta w ciy trzymajca zdjcie USG

Wbrew pozorom – bardzo wiele! Ciąża wywołuje prawdziwą rewolucję w życiu rodziców. Zwykle nie mogą się doczekać, kiedy ich dziecko przyjdzie na świat, a zapominają, że pierwszy kontakt mogą nawiązać z maleństwem już w łonie matki. Co najważniejsze – dziecko będzie ich słuchało!

Zastanawiasz się, kiedy dziecko zaczyna cokolwiek pamiętać?

Według definicji „Pamięć to umiejętność rejestrowania i ponownego przywoływania informacji, skojarzeń czy wrażeń zmysłowych”. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ale pamięć pojawia się w „brzuchu”, już w szóstym miesiącu od poczęcia. To, że mówimy do dziecka przed jego narodzinami, nabiera sensu!

Dziecko potrafi zapamiętać wiele rzeczy, jak np. głosy rodziców, dzięki czemu po narodzinach może je rozpoznać (choć są nieco zniekształcone). Dlatego też należy malucha oswajać ze swoim głosem, opowiadać o otaczającym świecie. Dzięki temu po narodzinach znajomy głos będzie dawał dziecku ukojenie, niczym lek na niepotrzebny płacz.

Maleństwa zapamiętują także rytm bicia serca mamy, ponieważ towarzyszy im od pierwszych chwil. Dlatego też po narodzinach dziecko uspokaja się, przytulając do klatki piersiowej, gdzie może nasłuchiwać znajomego dźwięku.

Rzeczy, które zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa, to także kołysanie, porównywalne do poruszania się w brzuchu matki, a także pozycja embrionalna – po narodzinach maluszek lubi być ciasno opatulony w malutkim łóżeczku, bo przypomina mu to czas przed narodzinami.

Kolejną rzeczą, która wydaje się nieprawdopodobna jest fakt, że dziecko potrafi rozpoznać pokarm rodzicielki – dzieje się tak, ponieważ w brzuchu ciągle smakuje wód płodowych. Oprócz tego w okresie płodowym kształtuje się gust muzyczny dziecka, dlatego uważajmy, czego słuchamy. 😉