Dlaczego warto rodzić naturalnie? Czyli o korzyściach płynących z porodu siłami natury.

By 25 grudnia 2017Artykuły
Doctor using stethoscope examining pregnant woman. pregnancy doctor health woman concept

Kochane przyszłe Mamy! Przed Wami bardzo emocjonujący, intensywny, ale także piękny i długo wyczekiwany moment, na który z pewnością rzetelnie się przygotowujecie – PORÓD. Wiele z Was z pewnych względów może bać się rodzenia siłami natury i z tego powodu – bez wyraźnych wskazań lekarskich – decydować się na cesarskie cięcie. My jednak rekomendujemy poród naturalny, oczywiście jeżeli nie ma wobec tego jakichkolwiek przeciwwskazań. Dlatego pragniemy niniejszym artykułem przekonać Was do tego sposobu rodzenia, przedstawiając płynące z tego pozytywy.

Poród naturalny pomaga Waszemu maleństwu w przygotowaniu się do wymagań świata pozamacicznego. Podczas aktu skurcze macicy zapewniają mu intensywny masaż tkanek, a także są pomocne przy pozbyciu się około 110 ml płynu owodniowego z płuc, dzięki czemu maluch przygotowuje się do podjęcia czynności oddychania. W konsekwencji maluszki, które zostały urodzone siłami natury, mogą być w mniejszym stopniu narażone na dolegliwości związane z układem oddechowym. Co więcej dzięki skurczom macicy stymulowane są nerki dzieciątka do efektywnego oddania moczu po porodzie, zaś ucisk głowy spowodowany skurczami pobudza układy do uwalniania adrenaliny i hormonów tarczycy. Te z kolei ułatwiają maleństwu regulowanie temperatury ciała.

Istotne jest również to, iż podczas porodu naturalnego Wasze dzieciątko ma szansę doświadczyć kolonizacji bakterii z kanału rodnego, dzięki czemu układ immunologiczny szkraba jest pozytywnie pobudzany, a co za tym idzie – maluch nabiera więcej odporności i jest mniej podatny na alergie.

Nie możemy zapomnieć również o tak ważnym aspekcie, jakim jest bezpośredni kontakt skóra do skóry tuż po porodzie, co pozytywnie wpływa na więź z maleństwem, koi jego niepokój i zaspokaja potrzebę bliskości – szczególnie ważną po opuszczeniu łona mamy.
Kochane Mamy! By jeszcze bardziej zminimalizować Wasze obawy przed porodem zachęcamy Was do przeczytania jednego z naszych poprzednich artykułów dotyczącego przebiegu akcji porodowej, a w tym wskazówek z nią związanych – kliknijcie tutaj.

 

 


Artykuł został oparty na podstawie własnej wiedzy psychologicznej autora zdobytej podczas studiów wyższych.

Fotografia: © Piotr Adamowicz  /Fotolia/