Dlaczego dzieci uwielbiają rutynę?

By 22 listopada 2016Artykuły
Smiling young mother holding the  little baby on hands. Baby wearing sleepers in stripes and reindeer

Dziecko przychodzące na świat nie zdaje sobie sprawy z mijającego czasu, nie ma także pojęcia o porze dnia i nocy. To właśnie rutyna daje mu powtarzalność i sposób na odnalezienie się na świecie, innymi słowy: bezpieczeństwo.

Chociaż Twoje życie pełne jest niespodzianek, kiedy pojawi się dziecko, powinnaś przyzwyczaić się do pewnej stałości i powtarzalności. Na szczęście korzyści w postaci prawidłowego rozwoju Twojego dziecka warte są takiej ceny. 😉

Niemowlę źle znosi zmiany, czuje się pewnie w otoczeniu, które zna. Oczywiście nie da się wszystkiego przewidzieć, ale ważne jest ustalenie kluczowych zasad, którymi należy się kierować na co dzień.

Dzięki wieczornym rytuałom, takim jak zabawa, kąpiel i usypianie, udaje się zapanować nad spokojnym snem maluszka, a także zaoszczędzić stresu, który negatywnie wpływa na układ nerwowy dziecka. Rutyna daje także dziecku okazję do poradzenia sobie z własnymi emocjami i ustabilizowania całodniowych doznań.

To także zaufanie

Nawet jeśli dziecko nie lubi pewnych elementów dnia, z radością wyczekuje tego, co nastąpi później. Nie jest też dla niego zaskoczeniem, że niektóre rzeczy zaczynają się dziać. Wie, że tak musi być i stara się to zaakceptować. Choć czasem może marudzić, to i tak uczy się reguł panujących w jego domu, co może później wpłynąć na jego dyscyplinę i odpowiednie zachowanie. Wystarczy, że dziecko zobaczy, że mama coś gotuje w kuchni – zaraz będzie kaszka. Albo tata wyciąga miedniczkę – to pora na kąpiel!