Cud pierwszego dotyku – o kontakcie „skóra do skóry” i kangurowaniu

By 8 sierpnia 2017Artykuły
View at happy family with newborn baby on the bed in room

Nasz kolejny artykuł będzie dotyczył pierwszego fizycznego kontaktu z Waszym maleństwem, a także niezwykle ważnej dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia metody opieki, zwanej kangurowaniem.

Droga Mamo, pierwsze chwile po porodzie to dla Ciebie i Twojego dzieciątka dobra okazja do nawiązania pozytywnej więzi emocjonalnej. W momencie narodzin Twój maluszek opuszcza przyjazne, bezpieczne i doskonale mu znane środowisko wewnątrzmaciczne, by wyjść na tajemniczy i budzący wiele niepewności świat zewnętrzny. Stąd, aby pomóc mu w tych niełatwych dla niego chwilach i zaspokoić najważniejszą w tym okresie potrzebę bliskości, znaczący staje się Wasz pierwszy bezpośredni kontakt „skóra do skóry” (STS – Skin To Skin). Polega on na ułożeniu gołego noworodka na Twoim nagim ciele od razu po porodzie – jeszcze przed odcięciem pępowiny. Istotne jest, aby maluch był osuszony i przykryty – zapobiegnie to utracie ciepła. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z Twoją skórą, dziecko ma okazję na kolonizację florą bakteryjną Mamy, a nie florą ze środowiska szpitalnego. Maluszek, słysząc bicie Twojego serca, czując delikatne ruchy klatki piersiowej, uspokaja się i wycisza, przypominając sobie doświadczenia z życia płodowego. Co ważne, ten niezwykle intymny i pełen miłości moment to również doskonała okazja na pierwsze przystawienie Waszego bobasa do piersi!

Metodą opartą na kontakcie „skóra do skóry” jest tzw. kangurowanie (KMC – Kangaroo Mother Care), będące idealną formą opieki nie tylko dla Was, drogie Mamy, ale także dla Tatusiów! Polega ona na jak najczęstszym kontakcie „ciało do ciała” w pozycji pionowej bądź półleżącej, w której maluszek jest położony na klatce piersiowej. Tworząc tak bliską fizyczną relację możecie lepiej poznać Waszego szkraba i szybciej nauczyć się odczytywać sygnały, jakie płyną z jego strony. Jak wykazały badania, powyższa metoda niesie za sobą jeszcze więcej dobrodziejstw. Oprócz wzmocnienia więzi, o którym już wspominaliśmy, kangurowanie pomaga maluszkowi w regulacji temperatury ciała, obniża lęk, a także poprawia jakość jego snu. Zaś dla Was, kochane Mamy, jest to doskonały sposób na ukojenie nerwów i uniknięcie stanów depresyjnych, które mogą Was dopaść po porodzie. Drodzy Rodzice! Niezmiernie zachęcamy Was do jak najczęstszych chwil bliskości z maleństwem. Pamiętajcie, że Wasz dotyk, zapach, ciepło ciała sprawiają, że dzieciątko czuje się bezpiecznie i spokojnie. Wykorzystajcie więc każdy możliwy moment, by zapewnić sobie i bobasowi te wyjątkowe doznania! Możecie w takiej pozycji siedzieć, stać, spacerować, a nawet spać z maluchem – szkrab jednak musi być odpowiednio zabezpieczony, do czego idealnie nada się chusta.

O chustonoszeniu i korzyściach z niego płynących już w następnym artykule. Zapraszamy niebawem!

 


Fotografia: © Boggy

Źródła:

1. Augustyniuk K., Jurczak A. Grochans E., Ćwiek D., Sposoby komunikacji matki i dziecka w okresie poporodowym na przykładzie oddziału położniczego [online], Family Medicine & Primary Care Review, 2011, T. 13, Nr 4, dostępny w Internecie: http://archive.familymedreview.org/files/2011/pdf_042011/2_original_papers_673_786.pdf.

2. Kangaroo Mother Care. A practical guide [online], World Health Organization 2003, dostępny w Internecie: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/42587/1/9241590351.pdf.

3. Schaffer D.R., Kipp K., Psychologia rozwoju: od dziecka do dorosłości, tł. P. Sorensen, M. Wojtaś, Harmonia Universalis, Gdańsk 2015.

4. Stodolak A., Fuglewicz A., Kontakt skóra do skóry i kangurowanie noworodków – chwilowa moda czy naukowo udowodniona metoda?, Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia, 2012, T. 5, zeszyt 1, dostępny w Internecie: http://www.ptmp.com.pl/png/png5z1_2012/PNG51-3-Stodolak.pdf.