Co to są centyle?

By 26 grudnia 2016Artykuły
Kinderrztin misst Kopfumgang eines Babys

Być może kiedyś usłyszałaś gdzieś tę nazwę, ale nie masz pojęcia, co się pod nią kryje… Siatkami centylowymi nazywamy wykresy, które są opracowywane na podstawie ogólnopolskich danych statystycznych. Dzięki nim każdy rodzic jest w stanie określić, czy jego dziecko rozwija się prawidłowo, czy może coś jest nie tak…

Percentyl wzrostu i wagi określa, ile dzieci waży lub mierzy tyle, co Twoje dziecko… Np. kiedy Twój malec ma wagę równą „80” dla swojego wieku, oznacza to, że w losowej próbce 100 rówieśników, aż 80% z nich będzie od niego lżejszych, a 20% cięższych – oczywiście statystycznie…

Siatki określają centyle przypisane do konkretnej wagi, wzrostu i płci dziecka, gdzie średnie wartości opisują aż połowę dzieci w danym wieku. Rozbieżności na wykresie mogą się wahać od 3 do 97 centyli – gdzie 3 oznacza dzieci, które rosną zdecydowanie wolniej od rówieśników, natomiast 97 to przypadki bardzo wysokich.

Z teoretycznego punktu widzenia za normę przyjmuje się wartości 10-90, choć jeśli dziecko znajdzie się poza nimi, wcale nie oznacza, że ma problemy z rozwojem – wtedy należy skontaktować się z lekarzem i przedstawić mu swoje niepokojące obserwacje.

Jeśli będziesz na bieżąco wprowadzać pomiary dziecka – ukaże Ci się krzywa rozwoju, na podstawie której możesz analizować, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo.