10 praktycznych wskazówek, jak mówić do niemowlaka

By 28 września 2017Porady
Portrait of happy mother and baby

 

Nasz poprzedni artykuł dotyczył rozwoju mowy i komunikacji dziecka w pierwszych trzech miesiącach jego życia. Już wiecie, jak ważne dla późniejszej artykulacji Waszego maluszka jest ssanie piersi, jakie są główne sposoby komunikowania przez noworodka, a także kiedy następuje pierwotna wokalizacja (głużenie) i pojawia się pierwszy społeczny uśmiech. Dziś chcielibyśmy przedstawić kilka wskazówek, które pomogą Wam w komunikacji z maluszkiem i wspomogą jego rozwój mowy. Zachęcamy do skorzystania z poniższych porad i czerpania z kontaktu z Waszym dzieciątkiem jak najwięcej radości i satysfakcji!

 
1. Utrzymujcie z dzieckiem kontakt wzrokowy
Przyciągając wzrok szkraba, z pewnością zyskacie więcej jego uwagi. Maluch będzie miał wówczas szansę na obserwowanie ruchów Waszych warg i języka oraz uczenie się, jak prawidłowo układać narządy artykulacji, by móc w przyszłości wypowiadać słowa.

 
2. Posługujcie się prostym językiem
Używajcie krótkich kilku wyrazowych zdań i jedno-, dwusylabowych słów. Starajcie się przeciągać i przesadnie artykułować samogłoski: „Kochaaany maaaluch”. Unikajcie również zaimków („ja”, „ty”, „my”); o sobie mówcie „mama” i „tata”, zaś do bobasa – zamiast zwracać się w drugiej osobie – mówcie po imieniu: „A teraz mama umyje Emilce głowę”.

 
3. Często zwracajcie się do malucha po imieniu
Dzięki temu Wasza pociecha szybciej zapamięta to znamienne słowo i będzie kojarzyła je z nadejściem kolejnych miłych i zabawnych odgłosów.

 
4. Opowiadajcie o tym, co właśnie robicie
Kiedy wykonujecie przy maluchu działania pielęgnacyjne, takie jak ubieranie, kąpiel, czy przewijanie, relacjonujcie na bieżąco, co robicie: „Teraz tatuś zmieni ci pieluszkę … musimy najpierw rozpiąć śpioszki …”. Zachęcamy także do opowiadania dziecku o czynnościach porządkowych, czy tych, które wykonujecie w kuchni. Takie relacjonowanie aktywności umożliwi Wam lepszy kontakt z maluchem i ułatwi mu rozwinięcie zdolności rozumienia.

 
5. Zadawajcie szkrabowi pytania
Po zadaniu pytania zróbcie chwilkę przerwy, dając dzieciątku w ten sposób szansę na odpowiedź. Dzięki temu maluch w łatwiejszy i szybszy sposób nauczy się i zrozumie specyfikę dialogu.

 
6. Słowa urozmaićcie gestem
Do komunikatów skierowanych w kierunku malucha włączcie pasujący gest, np.: „Robimy babci pa-pa” z ruchem machania. W trakcie mówienia do dziecka, warto również modulować głosem tak, by wypowiedzi były ożywione i nie miały monotonnego charakteru. W ten sposób bobas nie będzie znudzony tymi samymi wielokrotnie słyszanymi dźwiękami.

 
7. Naśladujcie wypowiedzi niemowlaka
Wasz maluch z pewnością uwielbia, kiedy powtarzacie wydobywane przez niego dźwięki. Kiedy brzdąc głuży czy gaworzy, Wy zróbcie to samo. Taki dialog może być niezłą radochą dla całej Waszej trójki, a maluch w późniejszym czasie będzie bardziej skory do powtarzania słów.

 
8. Czytajcie i śpiewajcie maluszkowi
W ten sposób Wasz szkrab nie tylko ma okazję do zaznajamiania się z bogatym rodzimym językiem, ale także – dzięki rosnącej i opadającej melodyce – jest to dla niego niezwykle atrakcyjne i ciekawe zajęcie.

 
9. Obserwujcie reakcje
Podczas komunikacji z niemowlakiem, próbujcie odczytać jego potrzeby i na nie odpowiadać. Jeżeli zauważycie, że maluch przestaje angażować się w kontakt z Wami, zaczyna grymasić, odwracać głowę i wzrok, zmieńcie aktywność lub pozwólcie mu odpocząć.

 
10. Przytulajcie, całujcie, głaszczcie i mówcie jak bardzo kochacie Wasze maleństwo
Nie ma lepszego sposobu porozumiewania się z dzieckiem, aniżeli za pośrednictwem miłości – Wasz czuły dotyk, słowa i ciepło, jakie dajecie maleństwu to fundamenty tworzącej się między Wami więzi. A malutki szkrab będzie dzięki temu rozwijał się ze świadomością, że jest akceptowany i kochany oraz nauczy się tą miłością darzyć innych…

 


Fotografia: © Alexandr Vasilyev
Źródła:
1. Eisenberg A., Murkoff H.E., Hathway S.E., Pierwszy rok życia dziecka, przeł. M. Czubak, H. Elandt-Pogodzińska, M. Horała, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 1997.
2. Porayski-Pomsta J., O rozwoju mowy dziecka. Dwa studia, Dom Wydawnictwa Elipsa, Warszawa 2015.
3. Sears W., Sears M., Sears R., Sears J., Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia, wyd. II, tłum. Sylwestrzak-Wszelaki A., Szewczyk M., Chamielec G., Rosiak A., Rogozińska A. Mamania, Warszawa 2017.